Wiosenne zwalczanie chwastów w zbożach. Zrób to skutecznie!
Wiosenne zwalczanie chwastów w zbożach ozimych jest najczęściej wybierane w przypadku opóźnionych siewów ozimin. Zeszłej jesieni nie wszystkim udało się wjechać w pole z herbicydami i będzie potrzeba zwalczania chwastów na wiosnę. Sprawdź jakie są dostępne rozwiązania.
Spis treści
Wiosenne zwalczanie chwastów w zbożach
Dobór herbicydu jest ściśle uzależniony od zachwaszczenia naszej plantacji zarówno ozimej jak i jarej. Pierwszą ważną czynnością jaką należy wykonać przed wykonaniem zabiegu herbicydowego jest ocena gatunków chwastów występujących na polu. Aby wybrany przez nas herbicyd zadziałał najskuteczniej ważny jest także termin wykonania zabiegu. Wiosenne zwalczanie chwastów w zbożach ozimych można przeprowadzić tuż po ruszeniu wegetacji do fazy liścia flagowego. W przypadku zbóż jarych najefektywniejsze będzie zwalczanie chwastów od fazy BBCH 12-37, czyli od fazy drugiego liścia do fazy liścia flagowego. Ważne jest aby chwasty były we wczesnych fazach rozwojowych. Im mniejsze siewki chwastów tym walka będzie dla nas łatwiejsza.
Problematyczne chwasty
Istnieje szereg chwastów towarzyszących uprawom zbożowym, które są wyjątkowo uciążliwe w zwalczaniu. Zazwyczaj w przypadku zbóż ozimych oraz jarych mamy do czynienia z podobnymi gatunkami chwastów. Istnieje jednak kilka gatunków dwuliściennych i jednoliściennych, które mają większe znaczenie w zależności od rodzaju uprawy.
Chwasty zimujące to gatunki jare, ale dobrze znoszące temperatury panujące podczas łagodniejszych zim
Chwasty dwuliścienne
przytulia czepna, fiołek polny, chwasty rumianowate, chaber bławatek, mak polny, gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa oraz komosa biała, która jest problemem w zbożach jarych
Chwasty jednoliścienne
miotła zbożowa oraz owiec głuchy, który ma znaczenie w przypadku zbóż jarych
Warto zaznaczyć, że w przypadku zbóż ozimych dodatkowym problemem są chwasty zimujące min. miotła zbożowa czy przytulia czepna. Niezwalczane jesienią bywają bardzo problematyczne wiosną ze względu na późniejszą fazę rozwojową. Walkę z nimi należy podjąć jak najszybciej to możliwe aby nie zdążyły zakwitnąć i wydać nasion. Dobrym oraz kompleksowym rozwiązaniem będzie zastosowanie bezpiecznej mieszaniny preparatów z firmy Innvigo Fenoxinn 110 EC + Herbistar 200 EC + Tytan 75 SG
Kompleksowe rozwiązanie
Dzięki połączeniu trzech preparatów otrzymujemy od producenta bardzo szerokie spektrum działania wobec zwalczanych chwastów zarówno jedno i dwuliściennych. Wszystkie z trzech preparatów można zastosować pojedynczo oraz w jednej mieszaninie zbiornikowej. Drugie rozwiązanie jest bardziej ekonomiczne szczególnie z punktu widzenia rolnika, gdyż w pole wystarczy wjechać raz i wszystkie chwasty załatwione. Zestaw ten można stosować w zbożach jarych i ozimych od fazy BBCH 21-30, czyli od końca fazy krzewienia do fazy pierwszego kolanka. Jedyną różnicą, są dawki dla poszczególnych rodzajów zbóż.
Rekomendowane dawki przez Innvigo:
- Zboża ozime (pszenica, przenżyto oraz jęczmień) Fenoxinn 100 EC 0,66 l/ha + Herbistar 200 EC 0,33 l/ha + Tytan 75 SG 60 g/ha
- Zboża jare (pszenica oraz jęczmień) Fenoxinn 100 EC 0,5 l/ha + Herbistar 200 EC 0,4 l/ha + Tristar 75 SG 25 g/ha
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!