Wycinka drzew na własnej posesji od 2017 będzie łatwiejsza!

Od nowego roku łatwiej jest wyciąć drzewo na własnej posesji! Co dokładnie zmieniło się w przepisach?

Najpierw Sejm, a następnie Senat przegłosował zmianę ustawy o ochronie przyrody. Dzięki temu od nowego roku łatwiej jest wyciąć niechciane drzewo na własnej posesji! Co dokładnie zmieniło się w przepisach i jak teraz ma przebiegać wycinka drzew?

Do tej pory właściciel działki, który chciał wyciąć drzewo na swojej posesji, musiał uzyskać zgodę urzędu gminy lub miasta. Oznaczało to, że trzeba było iść do urzędu, napisać podanie, a potem długo czekać na zgodę lub… jej brak. A jeśli nadgorliwy gospodarz drzewo wyciął bez zgody z urzędu gminy, musiał się liczyć z karą. Dodajmy – z ogromną karą, często wynoszącą dziesiątki, a nawet kilkaset tysięcy złotych.

Teraz nowelizacja wprowadza zmiany dotyczące wycinki drzew i krzewów przez zwiększenie uprawnień właścicieli nieruchomości, na których one rosną, oraz przez wyposażenie samorządów w możliwość dostosowywania sposobów ochrony zieleni do potrzeb lokalnych. Od nowego roku wycinka drzew na prywatnej posesji jest zatem możliwa bez zezwolenia!

Propozycja ułatwień została złożona przez posłów Prawa i Sprawiedliwości. Z przegłosowanej przez posłów i senatorów ustawy zadowolony jest prof. Jan Szyszko, Minister Środowiska.

wycinka drzew

Prof. Jan Szyszko, Minister Środowiska.

– Zaproponowane w nowelizacji ustawy zmiany zakładają, że osoby fizyczne nie będą musiały występować o zgodę na wycięcie drzewa na prywatnej działce, a co za tym idzie nie będzie również potężnych kar za jej brak – mówi prof. Jan Szyszko. – Ta zmiana to danie wolności wyboru ludziom.

Jak podkreśla Ministerstwo Środowiska, niezwykle ważne jest ograniczanie wpływu urzędu tam, gdzie nie jest on konieczny.

– Dzięki tej regulacji nastąpi także ograniczenie zupełnie niepotrzebnej biurokracji – informuje Biuro Prasowe Ministerstwa Środowiska. – I tak do tej pory znaczna większość, bo ponad 95% decyzji było pozytywnych.

Co dokładnie się zmieni?

Rolnik może już więcej dorobić bez utraty ubezpieczenia!

W życie weszły zmiany dotyczące ubezpieczenia społecznego rolników, sprawiające, że rolnicy będą mogli dorobić sobie więcej!

9 stycznia 2017

Działy specjalne produkcji rolnej a składki KRUS: złóż oświadczenie!

Do 31 stycznia rolnicy prowadzący działy specjalne produkcji rolnej muszą złożyć w KRUS oświadczenie w celu wyliczenia wysokości składki!

17 stycznia 2017

Płatność za redukcję dostaw mleka: złóż wniosek do 14 lutego!

Przypominamy! Niedługo upływa termin składania wniosków do ARR o płatności za redukcję dostaw mleka za I okres ograniczeń!

11 stycznia 2017