Wypadki przy pracy… Co dalej?

Lato i jesień to dla rolników czas intensywnej pracy. W tym okresie bardzo często zdarzają się też wypadki przy pracy. Eksperci ostrzegają, że zdecydowana większość z nich ma miejsce na podwórzu, przed domem lub w pomieszczeniach gospodarczych. Sprawdzamy zatem, na co należy uważać i jak otrzymać odszkodowanie, jeśli już do wypadku dojdzie.

W ubiegłym roku rolnicy zgłosili w KRUS 22 tys. wypadów, za które – z tytułu uszczerbku na zdrowiu lub śmierci – wypłaconych zostało 15 648 odszkodowań.

Rolnicy mają szansę na odszkodowanie z KRUS, ubezpieczenia NNW oraz ubezpieczenia OC rolników.

KRUS informuje, że wypadki przy pracy na wsi stanowią ¼ wszystkich zanotowanych nieszczęśliwych zdarzeń przy wykonywaniu obowiązków służbowych. Połowa z nich to upadki, często zdarzają się także wypadki przy piłowaniu drewna oraz nieszczęśliwe zdarzenia z udziałem maszyn polowych. Eksperci KRUS informują, że: w I półroczu 2015 roku do placówek terenowych i oddziałów regionalnych KRUS zgłoszono 10 053 zdarzenia wypadkowe, o 725 (7,2%) mniej niż w I półroczu roku poprzedniego. 

– Rolnicy często nie zdają sobie sprawy, że mają szansę na odszkodowanie nie tylko z KRUS, ubezpieczenia NNW (czyli ‘następstw nieszczęśliwych wypadków’), ale też z ubezpieczenia OC rolników – podpowiada pan Jan Konopko, farmer z Podlasia. Osoby poszkodowane podczas pracy w gospodarstwie, czy też na polu, mogą liczyć na odszkodowanie za poniesioną szkodę nie tylko na osobie, ale również na mieniu. Ubezpieczenie OC rolników obejmuje także ich bliskich, pozostających z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym, oraz osoby pracujące w gospodarstwie rolnym (zarówno te zatrudnione na stałe, jak i okazjonalnie, np. w ramach pomocy sąsiedzkiej).

Przeczytaj więcej o ubezpieczeniu NNW dla rolników w tekście: NNW dla rolników, czyli pieniądze za przezorność

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *