Wypadki w rolnictwie w 2020 r. – było ich mniej, niż w poprzednich latach!

Wypadki w rolnictwie w 2020 r. zdarzały się rzadziej, niż miało to miejsce jeszcze rok temu. O tym fakcie poinformował KRUS, który wstępnie podsumował okres najbardziej intensywnych prac polowych.

Wypadki w rolnictwie w 2020 r. zwykle dotyczą upadków

Jak informuje KRUS do końca czerwca br. zgłoszono łącznie 5302 wypadki przy wykonywaniu pracy w rolnictwie. W porównaniu z ubiegłym rokiem liczba ta jest o 1430 mniejsza.

W czasie wykonywania prac w gospodarstwie, bądź na roli śmierć poniosło 18 osób. Jest to o 5 osób mniej, niż w 2019 r. W przypadku natomiast 8 rolników obrażenia, które ponieśli były na tyle poważne, że orzecznicy KRUS stwierdzili niezdolność do samodzielnej egzystencji na skutek wypadków przy pracy rolniczej.

Na podstawie statystyk udostępnionych przez KRUS można stwierdzić, że prawie połowa urazów ciała była spowodowana przez upadek. Natomiast prawie 12 % zdarzeń w gospodarstwie powstało na skutek uderzenia, przygniecenia, bądź ugryzienia przez zwierzęta gospodarskie. 

Nieco mniej (11 %) wypadków dotyczyło pochwycenia, a także uderzenia przez części ruchome maszyn i urządzeń rolniczych. 

Rolnicy rzadziej chorują na choroby zawodowe

Z informacji udostępnionej przez KRUS wynika, że nie tylko wypadki w rolnictwie w 2020 r. występują w mniejszym stopniu. Dotyczy to również chorób zawodowych, których jest prawie o 36 % mniej, niż w ubiegłym roku.

W 2020 roku jak dotąd wydano 84 decyzje przyznające odszkodowanie z tytułu uszczerbku na zdrowiu z powodu choroby zawodowej. Natomiast 31 rolników otrzymało decyzję odmowną w sprawie wspomnianego odszkodowania. Spośród 84 chorób zawodowych dominowały w tym roku przede wszystkim choroby zakaźne (69 przypadków).

Więcej informacji o wypadkach w rolnictwie w 2020 r. można znaleźć na stronie internetowej KRUS – Komunikat o wypadkach przy pracy i chorobach zawodowych rolników w I półroczu 2020 r.

Wypadki w rolnictwie. Czy można im zapobiec?Sprawdź!

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.5 / 5. Liczba głosów 2

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *