Wysokie ceny czosnku w sezonie 2024

W tym sezonie ceny czosnku są wysokie w całej Europie. Głównym powodem są niedobory tego warzywa. Z czego wynika deficyt podaży na rynku? Jakie są prognozy na kolejne miesiące? Sprawdzamy.
W Polsce krajowe zbiory czosnku wynoszą około 20 tys. ton i pokrywają jedynie 30–40% zapotrzebowania rodzimego rynku. Stąd duży udział w handlu ma czosnek importowany. Jest on sprowadzany głównie z Hiszpanii, Egiptu oraz Chin. Zobaczmy zatem, jak wygląda aktualna sytuacja na rynkach tych dostawców.
Spis treści
Wysokie ceny chińskiego czosnku
Chiński czosnek zazwyczaj trafia rynek na europejski (również polski) w lipcu i sierpniu. Jednakże w tym roku handel był spowolniony. Bowiem wysokie koszty i niestabilne harmonogramy wysyłek opóźniły dostawy czosnku do portów. To z kolei utrudniło zaopatrzenie rynku, co dało się odczuć zwłaszcza w Europie Środkowo-Wschodniej.
Natomiast jakość czosnku z tegorocznych zbiorów w Chinach była bardzo dobra pod względem cech zewnętrznych, ale mniej było czosnku o dużych rozmiarach. Mimo to ceny chińskiego czosnku utrzymują się w tym sezonie na stabilnym, wysokim poziomie. A ponieważ w nadchodzących miesiącach w miarę wyczerpywania zapasów podaż będzie się zmniejszać, oczekuje się, że ceny czosnku z Chin pozostaną w tendencji wzrostowej.
Ceny w Chinach stale rosną od początku sezonu. Chiny mają bardzo dobre zbiory pod względem jakości, ale rozmiary są mniejsze niż zwykle. Większość czosnku ma kaliber od 50 do 55 mm. Zaś różnica cen między 50+ a 55+ nigdy wcześniej nie była tak duża — mówi holenderski importer.

W Hiszpanii w ciągu ostatnich dwóch lat areał uprawy czosnku zmniejszył się o ponad 30%. Spadek powierzchni produkcji dotyczył szczególnie czosnku fioletowego.
Hiszpania – wysokie ceny i mniejsze zapasy czosnku
Droższy w tym sezonie jest również czosnek hiszpański. Kampania sprzedaży zapasów jest obecnie w połowie. Jakość, w tym wielkość główek, przechowywanego czosnku jest dobra i ocenia się, że ilość zapasów jest wystarczająca, aby dokończyć kampanię. Szczególnie biorąc pod uwagę, że w tym roku powierzchnia uprawy czosnku w Hiszpanii była mocno ograniczona.
Hiszpańska kampania białego czosnku wygląda w tym roku pozytywnie. W porównaniu z ubiegłym rokiem obecne ceny wzrosły o około 10–15%, dzięki znacznie wyższej jakości produktu niż w ubiegłym sezonie. Popyt jest również dobry, a konsumpcja jest pozytywna — mówi producent i dystrybutor czosnku z południowych Włoch.
Handel hiszpańskim czosnkiem przebiega spokojnie, ze względu na ograniczone wolumeny. Bowiem warto przypomnieć, że w 2024 r. powierzchnia uprawy tego warzywa w Hiszpanii po raz kolejny spadła. Ściśle mówiąc, wobec poprzedniego sezonu zmniejszyła się o około 14%. Biorąc pod uwagę, że w poprzednim sezonie spadek areału produkcji wyniósł 17%, to łącznie w ciągu ostatnich dwóch lat powierzchnia uprawy czosnku w Hiszpanii zmniejszyła się o ponad 30% w porównaniu z wielkością w 2022 r.
Wzrost powierzchni uprawy czosnku w Egipcie
Z kolei odwrotnie jest w Egipcie, gdzie po ograniczonym obszarze uprawy czosnku w ubiegłym sezonie, w tym roku plantatorzy podwoili areał produkcji. Bezpośrednią tego przyczyną był bardzo udany poprzedni sezon z dużym popytem i korzystnymi cenami. Jednakże należy zaznaczyć, że podwojenie powierzchni upraw nie oznacza wyraźnego zwiększenia, ale raczej powrót do normalnego poziomu produkcji. Bowiem w Egipcie w ubiegłym sezonie produkcja była ograniczona.
Nowy sezon na czosnek w Egipcie rozpocznie się w marcu i potrwa do czerwca 2025 r. Plantatorzy i handlowcy spodziewają się dużego popytu. Tym bardziej że już obecnie popyt jest spory i aby zaopatrzyć rynek egipski, importerzy pozyskują czosnek z Chin. Jeden z importerów przekazał:
Chińskie ceny są obecnie dobre i jesteśmy w stanie importować czosnek o dobrych rozmiarach i kształtach, chociaż jego smak jest mniej wyraźny niż w przypadku czosnku egipskiego, ale lokalny rynek go akceptuje.
Źródło: www.freshplaza.com
