Wysokie ceny nawozów sztucznych – marże zostaną zmniejszone do zera?

Liderzy PSL i AgroUnii apelują do rządu o niższe ceny nawozów sztucznych. Jak podkreślają Władysław Kosiniak-Kamysz i Michał Kołodziejczak, wysokie ceny nawozów przełożą się na podwyżki cen żywności. Chcą aby spółki Skarbu Państwa zmniejszyły marże do zera, a także wprowadziły sprzedaż bezpośrednią nawozów.

Na wspólnej konferencji PSL i AgroUnii, liderzy wystosowali apel do rządu w kwestii wysokich cen polskich nawozów. Władysław Kosiniak-Kamysz poparł lidera AgroUnii tłumacząc, że horrendalnie wysokie ceny nawozów sztucznych mogą przynieść wiele negatywnych skutków.

-Te ceny wzrosły czterokrotnie, są horrendalnie wysokie, przez to będą bardzo wysokie ceny żywności w kolejnym roku, bo uprawy będą albo mniejsze, albo po prostu rolnicy nie będą w stanie w ogóle prowadzić swojej działalności, tak jak po ASF wiele gospodarstw po prostu upadło – tłumaczył Kosiniak-Kamysz.

Ceny nawozów sztucznych wzrosły – co dalej?

Według Michała Kołodziejczaka, lidera AgroUnii potrzebne są długofalowe działania, a także obniżenie cen nawozów. Jak zauważył, wysokie ceny nawozów odstraszają rolników, którzy przestają je kupować.

-Mamy bardzo wysokie ceny nawozów, które są w większości w Polsce produkowane przez spółki Skarbu Państwa i dzisiaj my nie zgadzamy się na to, żeby spółki Skarbu Państwa, w tym trudnym dla nas wszystkim czasie, zarabiały na nawozach – dodał Kołodziejczak. Liderzy PSL i AgroUnii wystosowali apel do rządku, w którym zaznaczyli, że spółki Skarbu Państwa powinny zmniejszać marże do zera, a także wprowadzić sprzedaż nawozów bezpośrednią.

Kolejnym postulatem wymienionym przez lidera AgroUnii było ujawnienie kosztów produkcji każdego nawozu, który produkuje Skarb Państwa.

Czy współpraca liderów PSL i AgroUnii będzie długotrwała?

Ceny nawozów sztucznych to nie jedyny temat jaki pojawił się na wspólnej konferencji PSL i AgroUnii. Pytano również Kołodziejczaka i Kosinika-Kamysza o ich dalszą współpracę. Liderzy twierdzą, że inicjatywa nawozowa to pierwsze zadanie, jakie sobie wspólni obrali.

-Jeżeli potrafimy ze sobą rozmawiać, potrafimy mieć wspólne stanowisko, to tylko można myśleć dobrze o przyszłości – mówił prezes PSL.

Przeczytaj również: Finansowanie rolnictwa w 2022 r. – nastąpią zmiany?

Tarcza antykryzysowa nie sprawiła, że ceny nawozów spadły

W rozmowie z PAP, wicepremier Kowalczyk odniósł się do trudnej sytuacji rolników, która jest spowodowana m.in. tym, że ceny nawozów sztucznych wzrosły. Powiedział, że rząd wprowadza tarczę antykryzysową, która obejmuje obniżenie podatku VAT na m.in.:

 • nawozy,
 • paliwo,
 • środki ochrony
 • a także obniża akcyzę na paliwo.
ceny nawozów sztucznych

Liderzy PSL i AgroUnii apelują do rządu o niższe ceny nawozów sztucznych

fot. https://twitter.com/EKOlodziejczak_

Minister rolnictwa tłumaczył, że tarcza nie spowodowała obniżki cen nawozów do poziomu z poprzedniego roku, ze względu na wzrost cen gazu. Zaznaczył również, że premier Morawiecki zwrócił się w styczniu do KE o dotację na zakup nawozów. Premier wnioskował o kwotę kilku mld zł, jednak do tej pory nie otrzymał odpowiedzi.

Nawozy są coraz droższe

Ceny nawozów rosną od wielu miesięcy. Przyczyną wysokich cen nawozów są m.in. wzrosty cen gazu i paliw płynnych. Wzrosły również koszty transportu, który ma duże znaczenie w handlu nawozami. Dodatkowo na wzrost cen nawozów wieloskładnikowych ma wpływ zakaz importu nawozów potasowych z Białorusi. To właśnie stamtąd dostarczano blisko 30 proc. nawozów na polski rynek.

Czytaj również: Uzupełniająca płatność obszarowa 2022 dla gospodarstw do 30 ha

Źródło: RMF24

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.8 / 5. Liczba głosów 12

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Ciągniki rolniczeZobacz Wypełnij ankietę!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
 1. dziadzia.jara@luz.pl pisze:

  Ale za to mamy bezpieczny gaz hamerykanski

 2. Dajcie wazelinę będzie ostro pisze:

  Dekadę temu była podobna sytuacja że paliwo spadło o złotówkę a nawozy rosły w cenę albo się utrzymały w cenie. Kpiny panowie z waszej strony. Powiedzcie jasno chcecie zarobić i ****** was w koło obchodzi…

 3. rolnika pisze:

  Część rolników kupiła nawozy po 3500 bo ekipa Pis-u mówi kupujcie bo będzie jeszcze drożej i teraz Kołodzejczak powie ze są …….., bo nawóz będzie po 2000, co za kraj.dalej tak trzymać – PIS