Wysokie ceny zbóż. Jakie są prognozy? Sprawdź szczegóły!

Tegoroczne żniwa bez wątpienia zapiszą się pod znakiem długich zbiorów zbóż z niestabilną, często deszczową pogodą w tle. Ta niekorzystna pogoda nie tylko utrudniała prace żniwne, ale także miała istotny wpływ na parametry jakościowe ziarna. Pomimo tego, że żniwa 2021 nie dla wszystkich rolników były sprzyjające, ceny zbóż w skupie pozostają nadal wysokie.

Sytuację na rynku zbóż na zakończenie żniw 2021 przedstawił KOWR na podstawie informacji zaczerpniętych od Oddziałów Terenowych KOWR. W swojej analizie nawiązał zarówno do przebiegu żniw 2021 w Polsce, jak i do sytuacji cenowej występującej obecnie na krajowym rynku zbóż. 

Przeczytaj również: Jakie nabory z PROW jeszcze w 2021 roku?

wysokie ceny zbóż

Wysokie ceny zbóż w Polsce są pochodną notowań na światowych giełdach

fot. Tomasz Kuźdub / agrofakt.pl

Jak przebiegały żniwa 2021?

Zgodnie z informacjami z OT KOWR żniwa 2021 na terenie całego kraju po okresie opóźnienia, zmierzają już do końca. Plony zbóż są na ogół zróżnicowane w zależności od regionu.

Jak podaje KOWR skup zbóż przebiega sprawnie i bez żadnych zakłóceń. Punkty skupu wykazują zainteresowanie zakupem ziarna, jednak nie wszyscy rolnicy decydują się od razu na sprzedaż ziarna. Cześć z nich zamierza przechować ziarno do momentu uzyskania wyższych cen na krajowym rynku zbóż.

Sprawdź również: Zbiory zbóż 2021- relacja z sytuacji polowej w żniwa 2021

Wysokie ceny zbóż w żniwa 2021

Na krajową sytuację cenową w okresie żniw ma wpływ nie tylko podaż i jakość ziarna, ale także koszty transportu. O cenach zbóż na krajowym rynku decyduje również sytuacja jaka aktualnie występuje na rynku unijnym.

Jak podaje KOWR w porównaniu z poprzednim rokiem aktualne ceny żyta pozostają droższe o 25 proc., pszenicy o 20 proc., a jęczmienia o 17 proc. Na przestrzeni miesięcy ceny zbóż uległy drobnym zmianom, co można zaobserwować na poniższym wykresie:

"Aktualności

Zgodnie z notowaniami cen pszenicy podanymi przez Agrolok aktualna średnia cena pszenicy paszowej na dzień 30 sierpnia 2021 r. wynosi:

  • 965 zł/t – na północy Polski,
  • 955 zł/t – na południu Polski.

Ceny zbóż 2021. Prognozy KOWR

Czy wysokie ceny zbóż utrzymają się jeszcze w najbliższym czasie? Sprawdźmy, jakie są prognozy ekspertów KOWR.

Po żniwach decydujący wpływ na ceny będzie miał popyt na ziarno. Ceny zbóż w Polsce będą podążały za zmianami na rynkach zagranicznych, a ich górny poziom będzie ograniczany ceną ziarna w imporcie – przewiduje na koniec KOWR.

Przeczytaj również: Wysokie ceny rzepaku – sprawdź!

Źródło: KOWR; Agrolok

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 63

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *