Wyższe wsparcie dla gmin popegeerowskich. Sprawdź szczegóły!

Download PDF

Premier Mateusz Morawiecki zadecydował o zwiększeniu limitu środków, które mają trafić do gmin należących do byłych państwowych gospodarstwach rolnych. Jak podkreślił szef rządu jest to program niezwykle potrzebny, dlatego wyższe wsparcie już wkrótce trafi do gmin popegeerowskich. 

Przypomnijmy, że wsparcie dla gmin po dawnych PGR-ach przyznaje się w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Pierwotnie na ten cel miało być przeznaczonych 250 mln zł. Jednak teraz szef rządu zdecydował o zwiększeniu środków, aby dać perspektywy małym miejscowościom w których niegdyś funkcjonowały państwowe gospodarstwa rolne.

Pieniądze dla gmin popegeerowskich na inwestycje pierwszej potrzeby

Wsparcie dla gmin popegeerowskich to środki przyznawane na sfinansowanie lub dofinansowanie inwestycji, a także zakupów inwestycyjnych. O pomoc finansową w tym zakresie mogą ubiegać się gminy na terenie których niegdyś funkcjonowały państwowe gospodarstwa rolne.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że środki przeznaczone na ten cel zostaną zwiększone o 90 mln zł:

,,Program okazał się niezwykle potrzebny. Zdecydowałem o zwiększeniu funduszu z 250 mln zł do 340 mln zł i jestem przekonany, że to nie koniec. Częścią Polskiego Ładu jest sprawiedliwy rozwój, który ma dać perspektywy małym miejscowościom.”

Jak podaje Kancelaria Premiera powyższe wsparcie ma trafić do 500 gmin popegeerowskich w całym kraju.

Na co przeznaczyć dotację?

Gmina, która otrzyma rządowe wsparcie może przeznaczyć środki na inwestycje i zadania inwestycyjne dotyczące budowy, rozbudowy lub przebudowy np.:

  • kanalizacji sanitarnej lub lokalnej oczyszczalni ścieków wraz z kanalizacją i przepompownią ścieków,
  • dróg znajdujących się wewnątrz miejscowości,
  • chodników,
  • oświetlenia na terenie miejscowości,
  • obiektów sportowych a także świetlic,
  • jak również – remiz strażackich i innych inwestycji ważnych z punktu widzenia gminy.

Wsparcie dla gmin popegeerowskich

Kancelaria Premiera podkreśla również, że katalog inwestycji pozostaje otwarty. Na dodatek informuje, że uzyskane środki można przeznaczyć na modernizację składników mienia należącego do zlikwidowanych państwowych gospodarstw rolnych.

Pieniądze dla gmin popegeerowskich mają natomiast stanowić impuls do realizacji inwestycji tzw. pierwszej potrzeby, które wynikają z lata zaniedbań.

Więcej informacji na temat Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych można znaleźć pod podanym linkiem – https://www.gov.pl/web/premier/rzadowy-fundusz-inwestycji-lokalnych

Czytaj również: Wsparcie dla gmin popegeerowskich będzie zwiększone!

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.9 / 5. Liczba głosów 8

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o