Wsparcie dla gmin PGR. Rusza nabór wniosków!

Dawne PGR-y otrzymają zapowiadaną przez rząd pomoc finansową. Wsparcie dla gmin PGR w wysokości 250 mln zł ma trafić przede wszystkim do najbiedniejszych miejscowości. Zapowiedział to premier Mateusz Morawiecki i wiceminister Paweł Szefernaker podczas konferencji prasowej.

Nabór wniosków o wsparcie dla gmin PGR rozpoczął się 4 stycznia 2021 r. i potrwa do 12 lutego br. W tym czasie o pomoc mogą ubiegać się gminy, które ucierpiały w wyniku zaniedbań po likwidacji państwowych gospodarstw rolnych. Rząd w ten sposób chce – poprawić szanse rozwojowe terenów zaniedbanych w czasach III RP – zapowiedział premier Morawiecki. Natomiast wiceminister Paweł Szefernaker dodał – To historyczna chwila. To pierwszy taki program wprost skierowany do terenów popegeerowskich i ich mieszkańców.

Wsparcie dla gmin PGR – jak otrzymać?

Jak czytamy na stronie MSWiA każda gmina będzie mogła złożyć maksymalnie 3 wnioski na 3 inwestycje. Przy czym, wartość inwestycji powinna zmieścić się w przedziale od 50 tys. zł do 5 mln zł. Wnioski o wsparcie najpierw weryfikować będzie KOWR, który ma potwierdzić zlokalizowanie inwestycji w miejscowości w której istniały PGR-y. Następnie wniosek wraz z opinią trafi do gminy, która ubiega się o wsparcie. Po czym, gmina składa kompletny wniosek do właściwego wojewody. Wnioski ostatecznie oceniane będą przez Komisję do spraw Wsparcia Jednostek Samorządu Terytorialnego powołaną przy Prezesie Rady Ministrów. Na koniec, premier po otrzymanej rekomendacji będzie składał dyspozycję wypłaty środków dla określonej gminy.

Na co przeznaczyć zdobyte środki?

Katalog inwestycji jest otwarty, jednak należy pamiętać, że dofinansowanie musi być przeznaczone na wydatki majątkowe. Ponadto, nie można ich wykorzystać na refundację poniesionych już wydatków.

W związku z tym, za przyznane wsparcie dla gmin PGR można przeprowadzić budowę, przebudowę lub rozbudowę np.:

  • kanalizacji sanitarnej lub lokalnych oczyszczalni ścieków wraz z kanalizacją,
  • dróg wewnętrznych lub dojazdów do miejscowości, oświetlenia, chodników, ścieżek rowerowych,
  • świetlic, obiektów bibliotecznych, remiz strażackich,
  • centrów wsi umożliwiających integrację społeczną oraz aktywizację mieszkańców.

Wniosek o wsparcie dla gmin PGR

Wniosek o wsparcie dla gmin PGR można pobrać ze strony internetowej MSWiA – Wsparcie gmin popegeerowskich. W tym miejscu znajdują się również dokładniejsze informacje na temat wspomnianego programu skierowanego do gmin PGR.

Gminy po PGR-ach otrzymają wsparcie – CZYTAJ WIĘCEJ

Źródło: MSWiA

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 15

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
  1. Avatar Ioooooo pisze:

    Ale komu i poco to ?! Następny ich chory pomysł. Te pieniądze powinny być lepiej wykorzystane! Ile jest do zrobienia w miastach! W byłych PGR pozostali sami starzy ludzie. Kto młody, bardziej myślący, wykształcony dawjo uciekł tych śmierdzących zadup i nigdy się nie przyzna skąd pochodzi.