Wznowienie eksportu dla polskiej wieprzowiny i drobiu

Panująca jeszcze nie tak dawno ptasia grypa, a także występująca obecnie epidemia ASF doprowadziły do licznych ograniczeń eksportowych. Z uwagi na to, że grypa ptaków ustąpiła nastąpiło wznowienie eksportu. W przypadku ASF zniesienie ograniczeń dla wieprzowiny powstało w oparciu o regionalizację wdrożoną w naszym kraju. 

Polska wolna od ptasiej grypy

Przypomnijmy, wraz z dniem 13 sierpnia br. Polska odzyskała status kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Dzięki, temu wznowienie eksportu jest ponownie możliwie. Przekonuje o tym sam Główny Lekarz Weterynarii zwracając się do poszczególnych państw, o uchylenie restrykcji nałożonych na skutek wystąpienia ptasiej grypy w Polsce.

Można o tym przeczytać w komunikacie GLW – Polska wolna od wysoce zjadliwej grypy ptaków.

Wznowienie eksportu na polski drób wolny od ptasiej grypy

Kilka krajów zdążyło już odpowiedzieć na apel GLW. Jednym z nich jest Królestwo Arabii Saudyńskiej, które z dniem 19 sierpnia br., zniosło ograniczenia eksportowe dla polskiego drobiu.

Do Królestwa Arabii Saudyńskiej ponownie można eksportować następujące produkty:

  • mięso drobiowe, oraz produkty z mięsa drobiowego
  • jaja, a także pozyskane z nich przetwory

Oprócz Królestwa Arabii Saudyńskiej zakaz eksportu zniósł także Hongkong. Dotyczy to zarówno mięsa drobiowego (tuszek, elementów i podrobów), jak i produktów drobiowych (w tym jaj) przeznaczonych do spożycia przez ludzi.

Wznowienie eksportu w przypadku drobiu dotyczy powiatów objętych ograniczeniami, do których należy powiat:

  • gliwicki, województwo śląskie
  • sulęciński, województwo lubuskie

GLW informuje, że w tym przypadku przyjmowane będzie wyłącznie świeże/zamrożone mięso drobiowe oraz produkty z drobiu, których cała przesyłka pochodzi od drobiu utrzymywanego w kraju, strefie lub kompartmencie wolnym od grypy ptaków, od momentu wylężenia.

Natomiast przesyłki jaj przeznaczonych do spożycia przez ludzi (wyprodukowane/zapakowane) będą przyjmowane wyłącznie z kraju, strefy lub kompartmentu wolnego od AI, pod warunkiem transportowania ich w nowych lub odpowiednio odkażonych opakowaniach.

Uznanie regionalizacji i możliwy eksport wieprzowiny do Singapuru

Odpowiednie władze Singapuru zatwierdziły regionalizację wdrożoną w Polsce w odniesieniu do ASF, przez co nie ma przeszkód wobec wznowienia eksportu wieprzowiny. Jest to możliwe również dzięki uzgodnieniu ostatecznego wzoru świadectwa zdrowia na wywożone z Polski do Singapuru produkty mięsne wieprzowe.

Pozwala to stwierdzić, że nie ma przeszkód wobec eksportu mięsa i produktów z zakładów zatwierdzonych przez służbę właściwą Singapuru.

O zniesieniu restrykcji przez Singapur wspominaliśmy także w artykule – Singapur znosi restrykcje dla drobiu.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 10

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *