Wzrost ceny rzepaku na giełdzie. Jakie aktualne stawki?

Wzrost ceny rzepaku na giełdach jest wynikiem wcześniejszych wzrostów cen innych roślin oleistych. Jednak na giełdzie w Paryżu rzepak osiągnął cenę widzianą ostatnio pod koniec lipca. Ile obecnie kosztuje na rynkach międzynarodowych?

Wzrost ceny rzepaku notuje się także za Atlantykiem, choć reaguje on tym razem jakby z pewnym opóźnieniem w stosunku do rynku europejskiego. Jednakże zarówno na Euronext jak i na ICE widać, że ceny wyraźnie wydobywają się dołka, w jakim znalazły się w dniu 13 września bieżącego roku.

Reklama

Wzrost ceny rzepaku na giełdzie Euronext

Cena rzepaku rośnie w Paryżu już od poniedziałku. Jednak jeszcze w piątek 20 września notowania odnotowały spadek o 1,5 EUR do poziomu 462,75 EUR/t. Tymczasem w poniedziałek doszło do wzrostu na poziomie 12,50 EUR. Bowiem w tym dniu cena listopadowego kontraktu osiągnęła poziom 475,25 EUR/t. Wtorek był kolejnym dniem wzrostu ceny rzepaku, choć nie był on tak spektakularny jak w poniedziałek. Mianowicie stawka osiągnęła poziom 479,50 EUR/t. Zaś w środę nastąpił symboliczny wręcz, w porównaniu do dwóch poprzednich dni, ale dalszy wzrost ceny o 0,50 EUR, do 480 EUR/t.

A jak kształtowały się ceny za Atlantykiem?

Na kanadyjskiej giełdzie ICE w poniedziałek odnotowano jeszcze spadek na poziomie 1,6 CAD — z 588,90 CAD/t do 587,30 CAD/t. Tymczasem wtorek przyniósł wzrost ceny rzepaku do poziomu 603,60 CAD/t (+16,3 CAD). Następnie, w środę rzepak kontynuował wzrost i notowania osiągnęły poziom 611,3 CAD/t.

Jakie czynniki spowodowały wzrost ceny rzepaku na świecie?

W tym przypadku trend wyznaczył olej palmowy, który drożeje na malezyjskiej giełdzie. Wzrosty te związane są z obawami o zbiory i większymi zakupami, wynikającymi z niekorzystnych warunków pogodowych. Za tym ruchem podążyła soja w USA, a następnie rzepak, który wykazał silny wzrost. Na CBoT soja była liderem podczas pierwszej sesji tygodnia, a wzrost pozwolił jej oddalić się od ważnej strefy 10 USD/buszel. Obecnie zebrano soję z 13% areału upraw. Ponadto w jej przypadku obawy handlowców budzi brak deszczu w Brazylii. Jednak jeśli do połowy października spadną deszcze, to sytuacja może się poprawić, a ceny spadną.

Przy okazji warto zwrócić uwagę na zbiory słonecznika we Francji, które wstrzymano na jakiś czas ze względu na deszczową i wietrzną pogodę zapowiadaną na najbliższe dni.

Eksport ukraińskiego rzepaku zwolnił we wrześniu

Według najnowszych danych, od początku sezonu 2024/25, tj. od początku lipca do dnia 22 września Ukraina wyeksportowała do UE ok. 1,5 mln ton rzepaku. Jest to wzrost o 27% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego sezonu. Wynika on z wysokiego popytu unijnych importerów z powodu niedoboru krajowych zbiorów nasion oleistych w 2024 roku.

Według Komisji Europejskiej import rzepaku do UE wzrósł o 40% w ciągu 2,5 miesiąca nowego sezonu. Ukraińskie nasiona oleiste stanowiły 59% całkowitego importu do UE, w porównaniu do 49% w tym samym okresie poprzedniego roku. Zwiększył się również import australijskiego rzepaku, stanowiący jedną trzecią importowanych nasion oleistych, w porównaniu do 24% w poprzednim sezonie.

Jednakże zapasy ukraińskiego rzepaku szybko się wyczerpują z powodu spadku produkcji w bieżącym sezonie. Dlatego we wrześniu zmniejszyły się wysyłki rzepaku z Ukrainy do krajów UE. Ponadto spadły dostawy do portów, ponieważ rolnicy magazynują nasiona w oczekiwaniu na dalszy wzrost ceny rzepaku.

Źródło: www.ahdb.org.uk; www.agrarheute.com; www.agrotimes.ua; www.kaack-terminhandel.de

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.8 / 5. Liczba głosów 5

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *