Zabieg fungicydowy zbóż – pierwszy już za nami, a co z drugim?

Miniony kwiecień był najchłodniejszy od 24 lat i to mimo ocieplenia, które miało miejsce w drugiej połowie maja. Warunki pogodowe w dalszym ciągu są dalekie od idealnych. W wielu regionach kraju deszcze i porywiste wiatry utrudniają wykonywanie zabiegów fungicydowych zbóż. Jednakże zbliża się czas na wykonanie zabiegu T2. Warto zatem dowiedzieć się, co zastosować, aby poradzić sobie z wiosennymi chorobami zbóż.

Tegoroczne opóźnienie wegetacji o około 2 tygodnie w całym kraju w połączeniu z brakiem okna zabiegowego spowodowało, że wszyscy musieli być bardzo czujni i uważnie śledzić fazy rozwojowe zbóż. Wiosna 2021, mimo że chłodna, ma również swoje zalety. Woda zgromadzona w glebie pozwoliła na zaspokojenie potrzeb roślin w początkowych fazach wzrostu. Jednakże zbyt duża wilgotność sprzyja rozwojowi chorób grzybowych. Dlatego jak tylko pojawi się liść flagowy, należy wykonać drugi zabieg na zboża, aby uchronić je przed groźnymi patogenami.

Pierwszy zabieg fungicydowy zbóż za nami, ale nie trać czujności!

Zabieg fungicydowy T1, mimo wielu trudności, jest już za nami. Tam, gdzie pogoda jest sprzyjająca rośliny osiągnęły odpowiednią fazę rozwoju i wykonywany jest drugi zabieg fungicydowy (na liść flagowy). Poprzednie lata charakteryzowały się dużą zmiennością pogody w terminie fazy liścia flagowego (BBCH 37–39). Susza czy nadmierna ilość opadów nie sprzyjają wykonywaniu zabiegów fungicydowych. W porównaniu do początku suchego roku 2020, w bieżącym roku rolnicy nie muszą się martwić o poziom wilgotności gleby. Mocno wilgotna gleba to dobry znak dla uprawy, który pozwoli na utrzymanie wegetacji i umożliwi wygenerowanie wysokich plonów. Jest to więc dobry rok na inwestycję w najlepsze rozwiązania, które pozwolą na maksymalizację zysku.

Obecny przebieg pogody z częstymi opadami deszczu, wysoką wilgotnością powietrza oraz umiarkowaną temperaturą powoduje, że mamy bardzo wysoki stopień zagrożenia infekcją liści. Rośliny są infekowane przez septoriozę paskowaną liści, rdzę brunatną, rdzę żółtą oraz brunatną plamistość liści. Jeżeli taka pogoda będzie się stale utrzymać, trzeba będzie zadbać o ochronę liścia flagowego i podflagowego pszenicy do końca wegetacji.

Nie należy jednak tracić czujności i pamiętać o lustracji pola. Aktualnie mamy również bardzo wysoki stopień zagrożenia infekcjami mączniaka prawdziwego. Jeśli na plantacji zbóż obserwuje się nowe ogniska mączniaka prawdziwego, zaleca się, aby do zabiegu na liść flagowy dodać Tern 750 EC w dawce 0,2 l/ha. Dzięki mocnemu działaniu zapobiegawczemu, a zwłaszcza interwencyjnemu, zatrzyma on rozwój choroby.

Jaki środek zastosować na zabieg fungicydowy zbóż, żeby osiągnąć najwyższy plon?

zabieg fungicydowy zbóż

Preparat Elatus Era 1 l

fot. Syngenta

Stan fitosanitarny wskazuje na dalszy rozwój septoriozy paskowanej na dolnych liściach oraz pojaw nowych infekcji na liściach L4–L3. Pojawiają się również ogniska brunatnej plamistości liści (DTR) oraz rdzy brunatnej i żółtej. Panująca aura będzie sprzyjać rozwojowi kolejnych infekcji. Dlatego należy starannie dobierać preparaty do ochrony liścia flagowego, który odpowiada za większość wytworzonego plonu. Zabieg fungicydowy zbóż proponujemy wykonać na początku pojawiania się liścia flagowego lub pełni wykształcenia się liścia flagowego – BBCH 37–39. Zalecamy zastosować preparat Elatus Era.

Preparat Elatus Era zawiera w składzie substancję czynną solatenol. Jest on jednym z najlepszych środków na rynku do zwalczania chorób zbóż. Zwalcza m.in. rdzę brunatną i żółtą, brunatną plamistości liści, septoriozę paskowaną liści na pszenicach, plamistość siatkowaną, rynchosporiozy oraz rdzę w jęczmieniach. Wiele gospodarstw zadowolonych z technologii ochrony Syngenta chwali produkt po latach doświadczeń. Niewątpliwą zaletą jest to, że preparat jest na rynku już od kilku lat. To pozwoliło przetestować jego skuteczność w różnych warunkach pogodowych. Mając na uwadze, że sezon 2021 może przynieść rekordowe plony, należy postawić na sprawdzone rozwiązania.

Ile mogę zyskać inwestując w najlepsze rozwiązania?

Syngenta przygotowała w tym roku kalkulator korzyści. Pozwala on na obliczenie zwyżki w plonie oraz zysk, jaki można osiągnąć po zastosowaniu Elatusa Ery w porównaniu z produktem referencyjnym. Jeżeli nie dokonali Państwo jeszcze wyboru preparatu na drugi zabieg fungicydowy zbóż, warto sprawdzić, ile można zyskać, wybierając sprawdzone i zaufane rozwiązanie, jakim jest Elatus Era.

Chcesz sprawdzić, jak działa Elatus?

Po roku przerwy od wydarzeń polowych Syngenta zaprasza Państwa na Pola Klasy S. Tak jak w poprzednich latach wydarzenie odbędzie się w 7 lokalizacjach w Polsce, gdzie będzie można obejrzeć poletka demonstracyjne. Zapraszamy Państwa do uczestnictwa i doświadczenia na własne oczy efektów działania Elatusa Ery. Na wydarzenie zapraszamy po wcześniejszym zapisaniu się na wybraną godzinę na stronie internetowej: https://www.syngenta.pl/polaklasys/rejestracja.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.6 / 5. Liczba głosów 8

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *