Rzepak buduje potencjał – przed nami jeszcze dwa zabiegi!

Podczas ostatniej wizyty w RGD Dłoń na plantacji rzepaku mieliśmy do czynienia z pełnią kwitnienia. Dzisiaj widzimy budujący się potencjał łuszczyn, a tym samym potencjał plonowania. Opady deszczu, które pojawiły się w tej lokalizacji w dużym stopniu umożliwiły rozwój rzepaku. Jakie zabiegi w rzepaku ozimym należy jeszcze wykonać?

Minął ponad miesiąc od naszej ostatniej lustracji rzepaku. Dokładnie 35 dni temu rzepak miał wysokość około metra. Dzisiaj mamy do czynienia z łanem wysokości nawet do 1,5 m. Wpływ na to przede wszystkim miał deszcz, który w tej lokalizacji spadł w ilości 50 mm w maju.

Reklama

Ochrona rzepaku a potencjał plonowania

Lustracja plantacji rzepaku w Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej Dłoń, znajdującej się w okolicach Rawicza w Wielkopolsce pokazała nam jedynie pojedyncze braki łuszczyn na pędach głównych roślin. Świadczy to o bardzo dobrym utrzymaniu zdrowotnym i odpowiedniej kontroli słodyszka rzepakowego. Przymrozki występujące w całej Polsce nie spowodowały uszkodzeń pąków kwiatowych. Jesteśmy już po typowych zabiegach ochronnych roślin w łanie rzepaku. Te ostatnie miały na celu zwalczanie zgnilizny twardzikowej oraz zabezpieczenie łuszczyn przed chowaczem podobnikiem i pryszczarkiem kapustnikiem. Należy wspomnieć, że nie jest to jeszcze koniec ochrony rzepaku. Dwa możliwe jeszcze zabiegi do wykonania to zabezpieczenie łuszczyn przed osypywaniem oraz desykacja.

Jakie zabiegi w rzepaku wykonać? Zobaczcie film z lustracji:

Osypywanie się łuszczyn rzepaku – jak temu zapobiec?

Przed wykonaniem zabiegu związanego z ograniczeniem osypywania się łuszczyn rzepaku należy pamiętać o kilku ważnych elementach. Pierwszym ważnym czynnikiem, który wpłynie na efektywność zabiegu jest odpowiedni czas jego wykonania. Kiedy więc to zrobić? W momencie, kiedy kolor łanów zmienia się z zielonego na lekko żółty oraz wtedy, kiedy w środkowej części rośliny łuszczyny delikatnie zaczynają się przebarwiać. Należy jednak pamiętać, aby zachowały one jeszcze elastyczność. Zbyt późno wykonany zabieg, kiedy dochodzi do samoistnego osypywania łuszczyn, szczególnie w górnych partiach rośliny, wpłynie na jego brak efektywności.

zabiegi w rzepaku

W jednej łuszczynie może być nawet do 50 larw pryszczarka kapustnika

fot. Osadkowski SA

Jakie wykonać zabiegi w rzepaku ozimym?

Drugą rzeczą, o której należy pamiętać jest odpowiednia ilość wody w zabiegu. Widząc łan rzepaku, jego miąższość i wysokość możemy być pewni, że 150–200 litrów wody nie wystarczy, aby w pełni pokryć powierzchnię łuszczyn. Bowiem minimum 300 litrów wody da nam możliwość realnego pokrycia i skutecznego działania produktów sklejających. Jakich więc produktów użyć do tego zabiegu? Jak one działają i co mają zrobić w łanie rzepaku? O tym dowiecie się oglądając ten materiał!

zabiegi w rzepaku

Zaniechanie zabiegów ochronnych wpływa na porażenie łuszczyn przez szkodniki, co w efekcie zmniejszy plon naszych roślin

fot. Osadkowski SA

Podsumowując, jesteśmy na ostatniej prostej w rozwoju rzepaku. Życzymy Wam, aby w kolejnych miesiącach pojawiło się jak najmniej perturbacji pogodowych w postaci gradobicia, huraganowych wiatrów, bądź też mocnych wiatrów, szczególnie na samym końcowym etapie dojrzewania.
Zerknijcie do naszego kanału na YouTube oraz do zakładki eZielone Pola na tej stronie, tam znajdziecie wszystkie nasze lustracje pól demonstracyjnych zarówno rzepaku, jak i zbóż. Ekipa Osadkowski SA zaprasza na kolejne relacje!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *