2w1: regulacja wzrostu rzepaku i zabieg fungicydowy

Przed nami kolejne ważne zadanie związane z rzepakiem ozimym, czyli regulacja wzrostu oraz zabieg fungicydowy w jednym zabiegu. Nasze plantacje rzepaków różnią się od siebie zarówno fazą rozwojową, wielkością, stanem przezimowania, jak i stopniem uszkodzenia przez szkodniki żerujące jesienią. Podpowiadamy zatem, jak znaleźć złoty środek, żeby prawidłowo regulacja wzrostu rzepaku przebiegła bezproblemowo!

Plantacja plantacji nie równa

Krótko mówiąc, do każdej plantacji trzeba podejść indywidualnie. Na początku wiosny ocenialiśmy stan przezimowania. W zasadzie już wszędzie zostały podjęte decyzje o ewentualnej likwidacji uprawy. Warto teraz zastanowić się, w jaki sposób dalej chronić rośliny, żeby były zdrowe, a łan wyrównany. Przy wyborze środka służącego do regulacji łanu powinniśmy przypomnieć sobie, jakie odmiany mamy posiane (populacje, hybrydy, a może półkarły, czy nawet odmiany karłowe). Gdy już to wiemy, a stan roślin jest zadowalający i obsada odpowiednia, należy przymierzyć się do wyboru preparatu, którym będziemy chronić uprawę przed m.in. suchą zgnilizną kapustowatych, czernią krzyżowych czy szarą pleśnią i jednocześnie wpływać na architekturę naszego łanu.

Jak przebiega regulacja wzrostu rzepaku wiosną?

Regulatory wzrostu w uprawach rzepaku mają przede wszystkim wyrównać pędy boczne do jednej wysokości z pędem głównym. Żeby lepiej to zwizualizować, najlepiej wyobrazić sobie świecznik równoramienny, czyli idealny pokrój rzepaku. Regulatory wzrostu dodatkowo wpływają na pogrubienie i regulację pędu głównego.

regulacja wzrostu rzepaku

Co się dzieje z rzepakiem po zabiegu regulacji wzrostu?

Ograniczyć wzrost pędu głównego rzepaku w momencie jego intensywnego wzrostu

W okresie wiosennym, regulatory wzrostu rzepaku stosujemy od momentu wzrostu pędu głównego (BBCH 30–32), aż do fazy zielonego pąka (BBCH 50). W okresie tym merystem rzepaku – czyli tkanka, w której następują podziały komórkowe, znajduje się na wierzchołku pędu i rośnie tylko „szczytem” poszczególnych pędów. Stąd później różnica pomiędzy wzrostem pędu głównego, a pędami bocznymi. Wynika to z wolniejszego wydłużania odcinków łodyg u starszych liści (wydłużanie łodyg odbywa się poprzez wzrost wielkości komórek, a nie ich liczby). W praktyce wygląda to tak, że gdy przetniemy rzepak wzdłuż, to widzimy od dołu, tj. od stożka wzrostu charakterystyczne przebarwienia. Są to wydłużające się międzywęźla. Od momentu pokazania się trzeciego międzywęźla (BBCH 33) mamy do czynienia z kolejnym etapem rozwoju rzepaku – czyli z rozwojem pąków kwiatowych (pąkowanie) (BBCH 55).

Pamiętajmy, że pęd główny jest tylko jeden, a pędów bocznych od kilku do kilkunastu. Na pędzie głównym jest tylko część plonu, a większość na pędach bocznych.

Co nam daje ograniczenie dominacji pędu głównego?

Regulacja wzrostu rzepaku jest ważna, gdyż dajemy roślinie, a ściślej jej pędom bocznym, możliwość rozwinięcia się na tyle, żeby mogły dogonić pęd główny. Zalążki na kwiatostanie pędu głównego są już ukształtowane i roślina raczej nie zawiąże ich już więcej. Stosując regulator wzrostu, mamy zatem możliwość oddziaływania na pędy boczne i możemy wpływać na architekturę łanu. Dzięki wykonaniu tego zabiegu, w odpowiednim terminie, zapobiegamy występowaniu zjawiska tzw. „wybiegnięciu” rośliny i nadmiernemu rozwojowi pędu głównego  zwłaszcza w warunkach stresowych (chłód, niedobór wody, składników pokarmowych). Pole pełne tzw. „pośpiechów” zwykle nie daje satysfakcjonującego plonu.

Wiosenna regulacja rzepaku

Pamiętajmy, że pęd główny jest tylko jeden, a pędów bocznych od kilku do kilkunastu. Na pędzie głównym jest tylko część plonu, a większość na pędach bocznych. Z praktyki wynika, że średnio na pędzie głównym rzepaku, w zależności od jego rodzaju i intensyfikacji uprawy, mamy średnio od 30 do 90 łuszczyn, a na pędach bocznych od 300 wzwyż (nawet 700 i więcej). Jest więc o co zawalczyć!

Regulacja wzrostu rzepaku powinna zostać wykonana wtedy, kiedy nasze rośliny zaczynają rosnąć najintensywniej. Składa się na to kilka czynników:

  • temperatura,
  • dostateczne zaopatrzenie w składniki pokarmowe zwłaszcza w tym okresie azot,
  • cechy odmianowe,
  • jak i dostateczne ilości wody.

Tej wiosny mamy wszystko oprócz temperatury, ale nie ma się co martwić, ona wzrośnie i nasze rzepaki zaczną rosnąć jak szalone.

skracanie rzepaku

Ostatnia chwila na regulację rzepaku preparatem Toprex. Moment intensywnego wzrostu pędu głównego.

Czy regulować małe rzepaki z późnych siewów?

Jak najbardziej! Rośliny późno zasiane bądź w ciężkich warunkach musiały stracić całe mnóstwo energii na budowę odpowiedniej masy liści oraz rozbudowę systemu korzeniowego. Będą chciały jak najszybciej zakwitnąć i wydać następne pokolenie. Zabieg regulacji w tym przypadku jest więc jak najbardziej zasadny. Przytrzymując teraz te rośliny we wzroście, może nie będą cieszyć oka i zbyt ładnie wyglądać, ale z pewnością odwdzięczą się plonem.

Ochrona fungicydowa rzepaku

Należy pamiętać jeszcze o jednej rzeczy, równie ważnej co regulacja wzrostu rzepaku. A mianowicie o zabezpieczeniu fungicydowym roślin. Tak się składa, że substancje aktywne, które ograniczają wzrost pędu głównego, są jednocześnie fungicydami.

Wybór regulatora wzrostu w rzepaku

Można zastosować co najmniej kilka rozwiązań dostępnych na rynku. Bardzo dobrym wyborem będzie wybór regulacji wzrostu preparatem opartym na triazolach – jakim jest środek Tprex 375 SC. Zawiera on w swoim składzie 2 substancje czynne difenokonazol (250 g/1l) oraz paklobutrazol (125 g/l). W okresie wiosennym stosuje się go w dawce 0,5 l/ha, co jest bardzo wygodne w przypadku przeliczenia na areał.

regulatory wzrostu rzepaku

Idealny moment na zastosowanie zabiegu regulacji wzrostu. Rzepak na początku pąkowania.

– Toprex stosuję już od 5 lat. Zarówno do jesiennej regulacji wzrostu, jak i wiosną używam tego preparatu – mówi pan Krzysztof, właściciel gospodarstwa rolnego w woj. dolnośląskim.  Jest bardzo widoczny efekt skracania. Różnica w wysokości rzepaku pomiędzy Toprexem a innym rozwiązaniem, którego używam przez czynnik ekonomiczny, wynosi ok. 20 cm. Dzięki temu jest łatwiejsza agrotechnika i mniej szkód przy kolejnych wjazdach z opryskiwaczem na plantację rzepaku, w tym zabieg na opadanie płatka. Po zastosowaniu Toprexu rzepak jednakowo dojrzewa, co ułatwia koszenie – dodaje.

Preparat Toprex stosuje się w fazie wzrostu pędu głównego do fazy pąka zielonego. Reguluje on wzrost i rozwoju naszego rzepaku oraz chroni go przez suchą zgnilizną kapustnych, czernią krzyżowych oraz przed szarą pleśnią. Jego działanie regulujące polega na skracaniu oraz wzmocnieniu łodyg rzepaku wiosną. Wysokość roślin jest regulowana efektywnie i trwale. Nieocenioną właściwością tego produktu jest jego wpływ na zwiększenie liczby pędów bocznych  a to dodatkowe łuszczyny i wyższe plony.

 

Przeczytaj też reportaż z gospodarstwa, w którym stosowany jest Toprex 375 SC: Parasol ochronny dla upraw rzepaku – Toprex 375 SC

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 6

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Z forum
yacenty
Zamykam dyskusję i przenoszę ją tutaj. https://www.agrofoto.pl/forum/topic/278583-rzepak-ochrona-i-nawozenie-2019/   zobacz więcej »
leszczyk674
Dzień dobry co to za szkodnik i czym go mozna zwalczyć?   zobacz więcej »
miwigos
22 godziny temu, hardkor113 napisał: To kiedy mialem to robic? Pierwsze bylo na 4-5 lisci. Dobrze skrócić na początku 4 liścia  i jest OK zobacz więcej »

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *