Zalesianie? Pomyśl i policz, czy warto!

Od 5 do 7,6 tys. zł za hektar – na takie wsparcie mogą liczyć rolnicy, którzy złożą wniosek i zdecydują się na zasadzenie lasu na swoim polu. Wnioski o zalesianie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmować będzie od 1 czerwca.

Inwestycje w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów to kolejne działanie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. W jego ramach rolnicy, którzy gospodarują na słabych ziemiach i nie mają wystarczających dochodów, mogą przekształcić swoje pola w lasy.

Jeśli nie ma przeciwwskazań, zainteresowany rolnik powinien udać się do nadleśnictwa i wystąpić o przygotowanie planu zalesiania.

Agnieszka Szymańska, rzecznik prasowy ARiMR

Wysokość wsparcia, które można w ten sposób uzyskać, wynosi od 5 tys. do 7,6 tys. zł za hektar. Kwota ta uzależniona jest m.in. od położenia terenu, czy gatunku posadzonych drzew. Dodatkowo można też otrzymać pieniądze na zabezpieczenie szkółki leśnej ogrodzeniem. Wsparcie przyznawane jest przez okres 12 lat.

 Rolnicy, którzy chcieliby skorzystać z tego programu, muszą najpierw sprawdzić w urzędzie gminy, jak wyglądają plany zagospodarowania przestrzennego w ich okolicy – mówi Agnieszka Szymańska, rzecznik prasowy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. – Następnie, jeśli nie ma przeciwwskazań, zainteresowany rolnik powinien udać się do nadleśnictwa i wystąpić o przygotowanie planu zalesiania. Dopiero po uzyskaniu planu i zasadzeniu lasu ARiMR przyzna wsparcie.

Wnioski o zalesianie można składać w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w terminie od 1 czerwca do 1 sierpnia 2016 r.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum
radomol
Witam Tutaj stawki za zalesienie http://www.arimr.gov.pl/fileadmin/pliki/PB_2015/P_WZSO/15_05_2015/lasy/Wysokosc_stawek_pomocy_na_zalesienia_15_05_2015.pdf     zobacz więcej »
Robertkujawy
Za długo sie zastanawiałeś , zalesiłem 8 lat temu . Mam jeszcze 2 ha i nie zalesie nie opłaca sie Zasiać łubin i kasa jest zobacz więcej »
CheM
Witam. Zastanawiam się już od dłuższego czasu nad Zalesieniem około 2ha grntów ornych. Chciałbym sie dowiedzieć jakie sa warunki i czy jest to opłacalne. Ile można otrzymać dotacji... zobacz więcej »

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *