Zalesianie: trwa nabór wniosków

Zalesianie: trwa nabór wniosków

W Polsce nie brakuje gruntów słabej jakości. Dobrym sposobem na wykorzystanie takich terenów jest ich zalesianie. W Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa trwa obecnie nabór wniosków o przyznanie pomocy na posadzenie lasu.

W Polsce nie brakuje gruntów słabej jakości, które przysparzają więcej problemów niż korzyści. Dobrym sposobem na wykorzystanie takich terenów jest ich zalesianie. W Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa trwa obecnie nabór wniosków o przyznanie pomocy finansowej na posadzenie lasu.

Działanie to znane jest z poprzedniego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jego celem jest zwiększenie w Polsce obszarów leśnych kosztem nieurodzajnych gleb rolnych, czyli właśnie zalesianie. Z takiej oferty mogą skorzystać rolnicy, którzy zdecydowali się posadzić na swoich gruntach las.

O wsparcie finansowe na zalesianie mogą ubiegać się pojedynczy rolnicy, grupy gospodarzy, których tereny ze sobą sąsiadują, a także jednostki samorządów terytorialnych.

Marek Piskorski, rolnik z pow. lwóweckiego na Dolnym Śląsku, zamierza starać się o tegoroczną dotację na zalesianie. – W moim gospodarstwie mam wiele ziemi, która niezbyt nadaje się pod uprawy. Stąd pomysł na wykorzystanie nieużytków poprzez posadzenie lasu. Wniosek złożyłem, czekam na decyzje – mówi pan Piskorski.

Wsparcie także dla jednostek samorządu terytorialnego

O wsparcie na zalesienie ubiegać się mogą także jednostki samorządu terytorialnego. – Te osoby mogą ubiegać się o wsparcie na zalesienie pod warunkiem, że został im nadany numer gospodarstwa. Grunty, do których ubiegają się o przyznanie dofinansowania, zostały przeznaczone do zalesienia w planie zagospodarowanie przestrzennego gminy – wyjaśnia Agata Kołodziejska, ekspert Departamentu Płatności Bezpośrednich ARiMR.

Beneficjentem może być też grupa rolników, ale jednym z istotnych warunków jest to, by grunty zadeklarowane przez nich do zalesienia znajdowały się w bliskim sąsiedztwie.

– Od tego roku rolnicy mogą liczyć na 3 rodzaje premiipodaje Kołodziejska. – Pierwsza przeznaczona jest na zalesianie i ma charakter inwestycyjny, pokrywa ona w taki sposób zryczałtowane koszty związane z samym wykonaniem zalesienia. Wypłacana jest po wykonaniu inwestycji.

Druga – tzw. premia pielęgnacyjna – wypłacana jest przez okres 5 lat. Przeznaczona jest na utrzymanie, pielęgnowanie i ewentualną ochronę przed zwierzyną nowo założonych upraw leśnych. Trzecia forma wsparcia polega na wypłacaniu przez 12 lat premii zalesieniowej, stanowiącej rekompensatę za utracony dochód z działalności rolniczej.

Wielkość gruntu nie bez znaczenia

Kluczowym kryterium przy staraniu się o dofinansowanie jest wielkość gruntu, który ma zostać przeznaczony na zalesianie. Mianowicie, jego powierzchnia nie może być mniejsza niż 0,1 ha i nie większa niż 20 ha. Aby otrzymać wsparcie, konieczne jest także posiadanie specjalnego planu zalesieniowego, opracowanego przez nadleśniczego, zgodnie z którym dokonuje się nasadzeń.

Wnioski należy składać w biurach powiatowych ARiMR, zgodnych z miejscem zamieszkania rolnika do 17 sierpnia 2015 r. Na koniec dodajmy jeszcze, że w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 na zalesianie przeznaczono ponad 300 mln euro.

Przedłużony termin wniosków o dopłaty

Rolnicy mogą składać wnioski o dopłaty do 15 czerwca!

16 maja 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij