Zalesianie: trwa nabór wniosków

W Polsce nie brakuje gruntów słabej jakości, które przysparzają więcej problemów niż korzyści. Dobrym sposobem na wykorzystanie takich terenów jest ich zalesianie. W Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa trwa obecnie nabór wniosków o przyznanie pomocy finansowej na posadzenie lasu.

Działanie to znane jest z poprzedniego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jego celem jest zwiększenie w Polsce obszarów leśnych kosztem nieurodzajnych gleb rolnych, czyli właśnie zalesianie. Z takiej oferty mogą skorzystać rolnicy, którzy zdecydowali się posadzić na swoich gruntach las.

O wsparcie finansowe na zalesianie mogą ubiegać się pojedynczy rolnicy, grupy gospodarzy, których tereny ze sobą sąsiadują, a także jednostki samorządów terytorialnych.

Marek Piskorski, rolnik z pow. lwóweckiego na Dolnym Śląsku, zamierza starać się o tegoroczną dotację na zalesianie. – W moim gospodarstwie mam wiele ziemi, która niezbyt nadaje się pod uprawy. Stąd pomysł na wykorzystanie nieużytków poprzez posadzenie lasu. Wniosek złożyłem, czekam na decyzje – mówi pan Piskorski.

Wsparcie także dla jednostek samorządu terytorialnego

O wsparcie na zalesienie ubiegać się mogą także jednostki samorządu terytorialnego. – Te osoby mogą ubiegać się o wsparcie na zalesienie pod warunkiem, że został im nadany numer gospodarstwa. Grunty, do których ubiegają się o przyznanie dofinansowania, zostały przeznaczone do zalesienia w planie zagospodarowanie przestrzennego gminy – wyjaśnia Agata Kołodziejska, ekspert Departamentu Płatności Bezpośrednich ARiMR.

Beneficjentem może być też grupa rolników, ale jednym z istotnych warunków jest to, by grunty zadeklarowane przez nich do zalesienia znajdowały się w bliskim sąsiedztwie.

– Od tego roku rolnicy mogą liczyć na 3 rodzaje premiipodaje Kołodziejska. – Pierwsza przeznaczona jest na zalesianie i ma charakter inwestycyjny, pokrywa ona w taki sposób zryczałtowane koszty związane z samym wykonaniem zalesienia. Wypłacana jest po wykonaniu inwestycji.

Druga – tzw. premia pielęgnacyjna – wypłacana jest przez okres 5 lat. Przeznaczona jest na utrzymanie, pielęgnowanie i ewentualną ochronę przed zwierzyną nowo założonych upraw leśnych. Trzecia forma wsparcia polega na wypłacaniu przez 12 lat premii zalesieniowej, stanowiącej rekompensatę za utracony dochód z działalności rolniczej.

Wielkość gruntu nie bez znaczenia

Kluczowym kryterium przy staraniu się o dofinansowanie jest wielkość gruntu, który ma zostać przeznaczony na zalesianie. Mianowicie, jego powierzchnia nie może być mniejsza niż 0,1 ha i nie większa niż 20 ha. Aby otrzymać wsparcie, konieczne jest także posiadanie specjalnego planu zalesieniowego, opracowanego przez nadleśniczego, zgodnie z którym dokonuje się nasadzeń.

Wnioski należy składać w biurach powiatowych ARiMR, zgodnych z miejscem zamieszkania rolnika do 17 sierpnia 2015 r. Na koniec dodajmy jeszcze, że w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 na zalesianie przeznaczono ponad 300 mln euro.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *