Ile za las? Może warto go posadzić?

Za kilka dni rusza nabór wniosków o wsparcie na Inwestycje w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów. Czy warto posadzić las?

Już 1 czerwca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczyna nabór wniosków na Inwestycje w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów. Kwota, którą można uzyskać na posadzenie lasu, wynosi od 5 tys. zł do 7,6 tys. zł na 1 ha i jest uzależniona od m.in. od gatunków posadzonych drzew, czy nachylenia terenu. Dodatkowe pieniądze przysługują za zabezpieczenie uprawy leśnej przed zwierzyną, stosując ogrodzenie albo zabezpieczenie 3 palikami.

posadź las

Agencja zachęca przede wszystkim do posadzenia lasu na słabych ziemiach.

To dobra forma wsparcia dla takich rolników, którzy gospodarują na słabych ziemiach, które nie zapewniają im godziwego dochodu informuje nas Biuro Prasowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Posadzenie na słabych ziemiach lasu spowoduje że przez kolejnych 12 lat rolnicy będą otrzymywać z ARiMR pomoc finansową.

Jednak nie każdy może z takiej formy wsparcia skorzystać.

Trzeba sprawdzić w urzędzie gminy, czy na gruntach, na których rolnik gospodaruje, można posadzić las dodaje biuro prasowe agencji. Jeśli nie ma przeciwwskazań w planie zagospodarowania lub w studium uwarunkowań i kierunków przestrzennego zagospodarowania gminy to rolnik z takiej formy pomocy może skorzystać.

Wtedy trzeba udać się do miejscowego nadleśniczego, aby przygotować plan zalesienia. Dopiero dysponując takim planem, rolnik może zwrócić się do ARiMR o wsparcie na posadzenie lasu.

Jak informuje agencja, w tym roku wprowadzono kilka ułatwień w porównaniu z rokiem ubiegłym. Są wśród nich tak istotne zmiany, jak możliwość wsparcia na zalesianie nieużytków czy brak obowiązku posiadania przez rolnika świadectw pochodzenia sadzonek.

posadź las

Dodatkowe punkty będzie można otrzymać za posadzenie drzew na obszarze leżącym w strefie ekologicznych korytarzy.

Wnioski będą punktowane. Punkty będzie można otrzymać m.in. za zalesienie gruntów:

  • leżących w strefie ekologicznych korytarzy,
  • przylegających do lasu czy do śródlądowych wód powierzchniowych,
  • o nachyleniu powyżej 12°.

Na podstawie liczby uzyskanych punktów zostanie sporządzona lista rankingowa określająca kolejność przysługiwania pomocy. Zostanie ona podana do publicznej wiadomości przez Prezesa ARiMR 1 października br. na stronie internetowej ARiMR.

Wnioski będą przyjmowane w biurach ARiMR od 1 czerwca do 1 sierpnia 2016 roku. Biorąc pod uwagę, że trzeba w sprawie wniosku zrobić uzgodnienia w urzędzie gminy i nadleśnictwie – czasu nie ma wiele.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 3

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *