Wsparcie na zalesianie. Weź pieniądze i posadź las!

Już za kilka dni rolnicy gospodarujący na słabych gruntach mogą starać się o „Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych”. Nabór wniosków na wsparcie na zalesienie rozpoczyna się 1 czerwca i będzie trwał do 2 sierpnia 2021 r.

Przed rolnikami kolejna możliwość skorzystania z programu pomocowego na zalesianie słabych gruntów. Korzyści wynikające z uczestniczenia w tym programie odczują gospodarze przez kilkanaście lat. Po tym czasie można korzystać z innego wsparcia dotyczącego prywatnego lasu. Aż się prosi, żeby powiedzieć: weź pieniądze i posadź las!

Przeczytaj również: Zalesianie gruntów rolnych – zaliczki

Wsparcie na zalesianie

Zalesiając słabe, dające niskie plony grunty, otrzymuje się wsparcie na nasadzenia i pielęgnację młodego lasu. Jak duże można dostać pieniądze zależy od rodzaju drzew, które będą posadzone, rodzaju gruntu, nachylenia terenu. Nie bez znaczenia jest także sposób zabezpieczenia uprawy. Biorąc pod uwagę te uwarunkowania rolnik uzyskuje jednorazowe wsparcie w granicach od 8 307 zł/ha do 12 707 zł/ha.

Dopłaty do zalesienia

Wsparcie na zalesianie – co jeszcze warto wiedzieć? Interesująco przedstawia się również dodatkowa pomoc finansowa.
Po pierwsze: przez pięć lat rolnik otrzymuje premię pielęgnacyjną w wysokości od 794 zł/ha do 1628 zł/ha.
Po drugie: przez 12 lat wpływa na konto rolnika premia zalesieniowa w wysokości 1215 zł/ha.

Premia zalesieniowa ma rzecz jasna zrekompensować wyłączenie gruntu z produkcji rolniczej. Jak się okazuje, wsparcie na zalesianie może być sensownym źródłem dochodu dla gospodarzy, którzy posiadają słabe lub bardzo słabe grunty rolne. Trzeba pamiętać także o innych rodzajach pomocy dla właścicieli prywatnych lasów. Właśnie skończył się nabór wniosków na inwestycje zwiększające odporność ekosystemów leśnych i ich wartość dla środowiska.  Wsparcie finansowe w tym programie otrzymują właściciele lasów, które osiągnęły wiek od 11 do 60 lat.

Wsparcie na zalesianie – podstawowe wymagania

O proekologicznym kierunku WPR może świadczyć fakt, że w tym roku rolnicy mogą przeznaczyć pod zalesienie aż 40 hektarów. Co ważniejsze, ta powierzchnia w całości objęta jest wsparciem finansowym. Warto wspomnieć o tym, że minimalna działka pod zalesienie musi mieć co najmniej 0,1 ha i minimum 20 m szerokości. Wymóg szerokości nie dotyczy działek graniczących z lasem. Dokumentem niezbędnym dla starających się o wsparcie na zalesianie jest plan zalesienia sporządzony przez Nadleśniczego Lasów Państwowych. Z programu korzystają wyłącznie rolnicy posiadający grunty przeznaczone do zalesienia położone poza obszarami Natura 2000, rezerwatami przyrody, parkami narodowymi czy krajobrazowymi lub ich otulinami.

Zalesienie gruntów rolnych. Podsumowanie

Na zakończenie trzeba zwrócić uwagę, że rolnicy dysponujący słabymi gruntami mają dobrą okazję do podniesienia dochodowości swojego gospodarstwa. Korzystając z wielu programów związanych z zalesieniem i pielęgnacją drzewostanu mogą liczyć na niemałe wsparcie finansowe.

Mówiąc w skrócie, wsparcie na zalesienie proponowane rolnikom z całą pewnością zasługuje na rozważenie. Szczegółowe informacje o dofinansowaniu z programu „Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych” finansowane z budżetu PROW 2014-2020 znajdują się na stronach ARiMR. A zatem weź pieniądze i posadź las!

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 108

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Konferencja dla Hodowców Bydła i Producentów MlekaPrzeczytaj Sprawdź terminy

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
  1. Avatar Cezary pisze:

    Co z tymi drzewami będę mógł zrobić po 5 latach.

  2. Avatar Alan pisze:

    Taa, wszystko pięknie na papierze, przyjdzie co do czego to schody się robią, 2ha łąki chciałem zalesić, której nie użytkuje od 20lat, blisko lasu ok, 100m i urzędasy powiedzieli ze jej nie przekształca na grunty leśne, i już po moim lesie