Zaprawa Cruiser OSR 322 FS bez czasowego zezwolenia

MRiRW nie wyraziło zgody na czasowe zezwolenie środka służącego do zaprawiania nasion. O tym fakcie poinformowało KZPRiRB, które ubiegało się o wprowadzenie go do obrotu. Zaprawa Cruiser OSR 322 FS, bo o niej mowa będzie niedostępna dla rolników w 2021 r.

Przypomnijmy, że zaprawa Cruiser 322 FS jest zaprawą nasienną wykorzystywaną w uprawie rzepaku ozimego. Stosuje się ją przeciwko szkodnikom takim jak: chowacz galasówek, a także miniarka kapuściana. KZPRiRB zwróciło się do MRiRW z wnioskiem o wydanie czasowego zezwolenia na okres 120 dni, zgodnie z art. 53 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009.

Zaprawa Cruiser OSR 322 FS – odmowa i brak zezwolenia

MRiRW w dniu 31 marca br. wydało jednak negatywną decyzję, co skomentował Juliusz Młodecki, Prezes KZPRiRB:

,, Z wielkim ubolewaniem przyjmujemy odmowną decyzję Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na wniosek KZPRiRB. Pozostają nam do wyboru jedynie dwie, nie budzące kontrowersji, zaprawy działające krócej w porównaniu do ŚOR o dopuszczenie stosowania którego  wnioskowaliśmy. Mamy nadzieję, że producenci dostępnych zapraw do nasion rzepaku, nie podniosą ich cen.”

Aczkolwiek KZPRiRB przypomina, że przez ostatnie 3 lata polscy rolnicy, jako jedyni w UE otrzymali pozwolenie na korzystanie ze środków ochrony roślin do przemysłowego zaprawiania nasion rzepaku ozimego.

W 2018 r. były to środki takie jak:

  • Cruiser OSR 322 FS,
  • Cruiser 70 WS,
  • Modesto 480 FS,

Natomiast w 2019 r. rolnicy mogli korzystać z zapraw nasiennych takich jak:

  • Cruiser OSR 322 FS,
  • Modesto 480 FS.

Zaprawa Cruiser OSR 322 FS – ostatnie zezwolenie w 2020 r.

To właśnie w 2020 r. MRiRW wydało ostatnie zezwolenie, które było ważne od 1 czerwca 2020 r. do 28 września 2020 r. Resort rolnictwa w uzasadnieniu do zezwolenia wówczas podało:

,,W uzasadnieniu do wniosku KZPRiRB wskazało na problemy wynikające z braku ochrony uprawie rzepaku ozimego, który jest jedną głównych upraw w Polsce. KZPRiRB wskazał wzrost zagrożenia uprawzwiązkuwiększym występowaniem powyżej wskazanych agrofagów.”

Czytaj również: Zaprawy neonikotynoidowe czasowo wracają – minister podpisał zezwolenie

Źródło: KZPRiRB; MRiRW

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.7 / 5. Liczba głosów 6

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *