Ochrona jęczmienia jarego uprawianego na paszę już od siewu

Jęczmień jary jest rośliną o krótkim okresie wegetacji. Uważany jest za mniej podatny na infekcje patogenów niż forma ozima. Mimo to nie można zapominać o jego ochronie fungicydowej. Należy ją rozpocząć już na etapie zaprawiania ziarna jęczmienia. Czym to wykonać?
Warto pamiętać, że w przypadku jęczmienia jarego to dolne liście w głównej mierze odpowiadają za plonowanie. Ziarno jęczmienia jarego jest podstawowym składnikiem mieszanek zbożowych wykorzystywanych do produkcji pasz. W jaki sposób zapewnić wysoką jakość jęczmienia jarego uprawianego w celach paszowych?
Spis treści
Zagrożenia dla jęczmienia jarego
W ostatnich latach największym zagrożeniem dla uprawy jęczmienia jarego jest rynchosporioza oraz plamistość siatkowa jęczmienia. W przypadku rynchosporiozy zbóż na liściach i pochwach liściowych rozwój choroby prowadzi do powstawania jasnych plam z wyraźną, brązową obwódką. Natomiast infekcja grzybów z rodzaju Pyrenophora prowadzi do plamistości siatkowej i pasiastości liści jęczmienia. Plamistość siatkowa objawia się na liściach początkowo w postaci brunatnych punktów, które powiększają się i tworzą nekrozy wzdłuż i prostopadle do nerwów. W efekcie powstaje charakterystyczna siateczka. Zagrożenie pasiastości liści zaobserwujemy w późniejszej fazie rozwojowej jęczmienia. Pierwsze objawy przedstawiające chlorotyczne plamy wzdłuż nerwów pojawiają się w fazie strzelania w źdźbło. Z czasem szarzeją, a tkanki ulegają nekrozie i rozrywają się na wąskie pasy.
W jęczmieniu jarym pojawienie się mączniaka prawdziwego może w szybkim tempie doprowadzić do opanowania powierzchni asymilacyjnej przez biały nalot. Z czasem staje się filcowaty, a na nim uwidaczniają się czarne punkty, czyli owocniki grzyba. Choroba doprowadza do przedwczesnego zamierania jęczmienia jarego.
Ochrona fungicydowa jęczmienia bez oprysku?
Niezwykle interesującym i nowatorskim sposobem ochrony jęczmienia jarego przed chorobami jest Systiva 333 FS. To jedyne na rynku bezopryskowe rozwiązanie w strategii ochrony fungicydowej. Zawarta substancja Xemium®, czyli fluksapyroksad z grupy inhibitorów dehydrogenazy bursztynianowej (SDHI) inhibitorów oddychania komórkowego, zapewnia wysoce systemiczne działanie w roślinie. Ponadto dzięki stopniowemu uwalnianiu charakteryzuje się przedłużonym okresem ochrony. Systiva 333 FS jest zaprawą nasienną w postaci płynnego koncentratu. Zalecana dawka do zaprawiania jęczmienia jarego wynosi 75 ml na 100 kg ziarna.
Co wyróżnia fungicyd Systiva® 333 FS?
Stosowane dotąd zaprawy nasienne miały na celu ograniczenie infekcji patogenów odglebowych oraz przenoszonych z materiałem siewnym. Nie chroniły jednak przed chorobami liści. Systiva 333 FS dzięki sile Xemium®, czyli jednej z najnowocześniejszych substancji aktywnych, zapewnia długotrwały efekt i umożliwia rezygnację z zabiegu T1 w jęczmieniu jarym.
Bariera ochronna utworzona przez Systiva 333 FS zapewnia eliminację najwcześniejszych infekcji już od momentu wschodów. W uprawie jęczmienia jarego skutecznie obniża presję ze strony mączniaka prawdziwego zbóż i traw, pasiastości liści jęczmienia, plamistości siatkowej jęczmienia oraz rynchosporiozy zbóż.
Zaprawianie jęczmienia jarego – co zyskujemy?
Zaprawianie ziarna jęczmienia jarego środkiem Systiva 333 FS dodatkowo korzystnie wpływa na kondycję roślin. Zauważono, że rośliny są dłużej zielone, co umożliwia zwiększenie intensywności fotosyntezy i tym samym wzrost plonowania. W porównaniu z uprawami chronionymi fungicydem nalistnym odnotowano wzrost plonu o 5,6 dt/ha.
Zastosowanie Systiva 333 FS wspomaga także wzrost korzeni. W doświadczeniach obserwowano bowiem wydłużenie korzeni oraz zwiększenie ich masy. Rośliny mogą efektywniej pobierać składniki pokarmowe oraz wodę, nawet w gorszych warunkach.
Innowacyjne rozwiązanie Systiva 333 FS to możliwość zysku. Dzięki jego aplikacji ograniczamy koszty przez zmniejszenie liczby zabiegów oraz zyskujemy czas na inne prace konieczne do wykonania w okresie wiosennym.
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.
