Zasiłek opiekuńczy w KRUS – tylko do 28 czerwca, czy dłużej?

Download PDF

KRUS informuje, na swojej stronie o przedłużeniu zasiłku dla rodziców sprawujących opiekę nad dzieckiem. Zasiłek opiekuńczy w KRUS można maksymalnie pobierać do 28 czerwca br. Jest to kolejne wydłużenie terminu, ale czy na pewno ostatnie?  

Zasiłek opiekuńczy KRUS – wydłużony do lipca?

W dniu 23 czerwca br. weszły w życie przepisy, które wydłużają okres pobierania zasiłku opiekuńczego do 28 czerwca. Jednak rząd nie wyklucza, że zasiłek ulegnie wydłużeniu po raz kolejny. 

Zależy to od funkcjonowania placówek, do których uczęszczają dzieci, czyli można domyślać się, że chodzi przede wszystkim o żłobki i przedszkola.

Oficjalnej informacji nie ma, ale na stronie Rządowego Centrum Legislacji utworzono projekt rozporządzenia Rady Ministrów w tej sprawie.

Biuletynie Informacji Publicznej Rady Ministrów można przeczytać, że projekt rozporządzenia przewiduje wydłużenie zasiłku na okres 14 dni, jednakże nie dłużej niż do 12 lipca 2020 r.

KRUS przypomina najważniejsze informacje o zasiłku!

Zasiłek opiekuńczy z KRUS otrzymają rodzice dzieci do lat 8, którzy złożyli wniosek przed 24 czerwca za okres od 25 maja 2020 r. do 28 czerwca 2020 r. W takim przypadku, Kasa rozpatrzy wniosek rodzica, bez konieczności składania nowego wniosku.

Jeżeli natomiast okres sprawowania opieki jest krótszy niż do 28 czerwca, to osoba ubezpieczona w KRUS muszą złożyć nowy wniosek.

Zasiłek przysługuje jeżeli rodzice nie są w stanie zapewnić dziecku opieki

Należy również pamiętać, że zasiłku nie przyznaje, jeżeli jeden z rodziców może zapewnić opiekę dziecku. W sytuacji gdy np. nie jest nigdzie zatrudniony, nie prowadzi działalności rolniczej, bądź korzysta z urlopu macierzyńskiego.

Pomoc w formie zasiłku można otrzymać w przypadku opieki nad dzieckiem w wieku do:

  • 8 lat
  • 16 lat, jeżeli ma orzeczenie o niepełnosprawności

Ponadto, zasiłek opiekuńczy w KRUS przyznaje się w przypadku opieki nad:

  • dzieckiem w wieku do ukończenia 18 lat, jeżeli ma orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności
  • dzieckiem w wieku do 24 lat, jeżeli ma orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego

Szczegółowe informacje w sprawie zasiłku opiekuńczego można znaleźć na stronie KRUS.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 2

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o