Zbieg ubezpieczeń KRUS i ZUS – rząd szykuje zmiany

Uregulowanie kwestii gdy występuje zbieg ubezpieczeń KRUS i ZUS to zadanie, które rząd zamierza zrealizować jeszcze w 2021 r. Zmiany te pozwolą na załatanie luki w przepisach przez którą część rolników musi płacić zarówno składkę ZUS, jak i KRUS. Co jeszcze ulegnie zmianie w przypadku wprowadzenia nowej ustawy? Sprawdźmy!

Projekt ustawy o którym mowa przygotowano na podstawie doświadczeń zebranych zarówno przez MRiRW jak i KRUS. Głównym celem wprowadzonych zmian jest usunięcie nieprawidłowości w funkcjonowaniu rozwiązań w zakresie ubezpieczenia społecznego rolników.

Przeczytaj również: Planowane zmiany w KRUS 2021

Zbieg ubezpieczeń KRUS i ZUS – będą zmiany

Jak wynika z BIP Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pierwsza ze zmian dotyczy uregulowania kwestii zbiegu ubezpieczeń KRUS i ZUS. Przypomnijmy, że z powodu luki prawej część rolników którzy prowadzą działalność rolniczą i jednocześnie pracują na etacie muszą dokonać zapłaty za składkę KRUS jak i ZUS. Rząd chce to zmienić, dzięki temu zbieg ubezpieczeń KRUS i ZUS nie będzie już występował.

Sprawdź również: KRUS a umowa zlecenie jakie składki 2021 – Ubezpieczenie społeczne rolników dla osób wykonujących umowy

Zmiany KRUS 2021. Rozwiązania dla dzieci i osób z niepełnosprawnością

Kolejna ze zmian zakłada opracowanie mechanizmu chroniącego dzieci, które pomagają w gospodarstwie w przypadku wystąpienia wypadku przy pracy rolniczej. Oprócz tego, rząd planuje stworzyć rozwiązanie dla osób z długoletnim stażem ubezpieczeniowym. Te osoby będą mogły w łatwiejszy sposób uzyskać świadczenie związane z niepełnosprawnością.

Dzięki tym zmianom wyeliminowane zostaną mankamenty przy ustalaniu wysokości świadczeń emerytalnych dla osób urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r. w przypadku zbiegu prawa do świadczeń emerytalnych z ZUS i KRUS – podano w BIP KPRM.

Podkreślono również, że celem powyższych zmian jest dostosowanie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników do praktyki w ich stosowaniu biorąc pod uwagę orzecznictwo sądowe.

Zbieg ubezpieczeń KRUS i ZUS – co jeszcze warto wiedzieć? Na koniec warto podkreślić, że termin przyjęcia projekt ustawy przez Radę Ministrów ustalono na IV kwartał 2021 r.

Dowiedz się więcej – Zaświadczenie na koncie eKRUS dostępne dla rolnika. Sprawdź!

Źródło: BIP Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 81

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

NOWOŚĆ | SU TARROCAPrzeczytaj Nawet 115.3% wzorca wg COBORU

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
 1. Avatar 111122 pisze:

  Nareszcie

 2. Avatar Emerytura pisze:

  A kiedy będą podniesione emerytury z Krusu?Bo te 10 zł za rok jeśli nie ma 25 lat składek to co to jest?Trzeba z tym coś zrobić bo te 10 zł to na cukierki .

 3. Avatar Ryszard Rostkowski pisze:

  Dotyczy ubezpieczeń ZUS i KRUS
  Niedawno spotkałem się z przypadkiem niewiarygodnej dyskryminacji aktualnego emeryta KRUS.
  Otóż osoba ta przez 17 lat byla pracownikiem budżetowym.Po tym okresie stała się płatnikiem składek KRUS przez fakt stania się właścicielem gospodarstwa rolnego- sadowniczego.Prowadzac produkcję aż do okresu emerytalnego.Po czym gospodarstwo przekazała córce.
  Dyskryminujące jest tu fakt że kapitały początkowe z ubu ubezpieczycieli nie kumulują się dlatego , że urodziła się w 46 czy tex 48 roku. Co ma znaczyć!!!!
  W tym miejscu pytam się dlaczego ZUS nie ma obowiązku zwrócenia płatnikowi składek ubezpieczeniowych w części budujących kapitał początkowy za okres pracy 17 letni. ???