Zmiany w składkach KRUS 2022. Ważne dla rolników na vacie! Sprawdź!

Od 1 stycznia szykują się zmiany w składkach KRUS 2022. Na nowe zasady regulowania i płacenia składek KRUS muszą przygotować się rolnicy płatnicy podatku od towarów i usług (VAT). Dokładniejsze informacje w zakresie nowych regulacji przekazał już teraz KRUS, dlatego sprawdźmy na czym te zmiany będą polegać.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w komunikacie poinformowała o zmieniających się zasadach regulowania składek KRUS. Nowe przepisy wejdą w życie już niedługo, a konkretnie od 1 stycznia 2022 r. Zmiany w składkach KRUS 2022 są szczególnie ważne dla rolników zaliczających się do vatowców.

Przeczytaj również: Polski Ład – jakie zmiany szykują się w rolnictwie?

Zmiany w składkach KRUS 2022 dla rolników płatników VAT

Z informacji przekazanej przez KRUS wynika, że z początkiem 2022 r. zaczną obowiązywać nowe zasady regulowania składek KRUS. Na te zmiany muszą przygotować się rolnicy figurujący jako płatnicy VAT. Od 1 stycznia 2022 r. zostaną udostępnione dwa specjalne rachunki bankowe dla każdego Oddziału Regionalnego KRUS. Pierwszy z nich, służący do dokonywania wpłat na ubezpieczenie społeczne rolników, natomiast drugi wykorzystywany do przekazania składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Rolnicy zaliczający się do płatników VAT przy realizacji płatności składki na ubezpieczenie KRUS, a także na ubezpieczenie zdrowotne zobligowani są do wskazania dwóch nowych numerów rachunków bankowych. Jest to ważne, ponieważ w przypadku dokonania płatności z tytułu składek KRUS lub na ubezpieczenie zdrowotne na dotychczasowy numer bankowy nastąpi realizacja przelewu, jednak wykorzystanie środków zgromadzonych na rachunku VAT nie będzie możliwe.

Przeczytaj również:

Zmiany w KRUS 2022 – ważny numer konta i numer UNO

KRUS przypomina że przy dokonywaniu wpłaty składek przelewem należy podać właściwy rachunek bankowy, a także identyfikator płatnika składek, czyli numer UNO. Możliwe jest również podanie pełnych dane osobowe pozwalających na identyfikację płatnika składek. Jak podkreśla Kasa przekazanie tylko i wyłącznie imienia i nazwiska nie pozwoli na ustalenie właściwej osoby na podstawie systemu teleinformatycznego KRUS.

Kasa poinformowała więc, jakie zmiany pojawiły się w składkach KRUS 2022. Numery rachunków bankowych dla rolników na vacie w zależności od Oddziału Regionalnego KRUS, rodzaju ubezpieczenia podano na stronie KRUS.

Czytaj również: Zadłużenie rolników 2021. Potężne długi urosły od początku pandemii

Źródło: KRUS

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 75

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. Danka pisze:

    Jest chaos jakiego nigdy wcześniej nie było. A jeszcze wojna się nie zaczęła. A propos Kiedy wojna?