Czy zwalczanie chwastów w rzepaku jesienią było skuteczne? Czy są substancje czynne, które poradziły sobie dobrze nawet w trudnych warunkach? Sprawdź relację z plantacji!
Odwiedziliśmy z kamerą miejscowość Umienino Łupki gdzie jesienią został wykonany zabieg herbicydowy jednym z najnowszych dostępnych rozwiązań na rynku. Czy chwasty zostały zwalczone? Jak nowy herbicyd poradził sobie z uciążliwymi gatunkami? Sprawdź i przekonaj się sam o skuteczności przyjętego rozwiązania.
Więcej w materiale wideo – Zwalczanie chwastów w rzepaku jesienią:
Nalistne zwalczanie chwastów w rzepaku jesienią
W połowie marca br. spotkaliśmy się na plantacji rzepaku ozimego na Mazowszu w miejscowości Umienino Łupki i sprawdziliśmy jaki jesienny zabieg herbicydowy rekomendowano oraz dlaczego?
– Jak widać plantacja rzepaku już ruszyła. Na tym polu wykonano jesienny zabieg herbicydowy. Dziś jesteśmy tu w celu dokonania oceny skuteczności tego zabiegu. Plantacja zasilono nawozami azotowymi. Został wysiany cały azot, czekamy teraz na następne zabiegi fungicydowe i owadobójcze. – opisuje ekspert Cezary Janyszko z Corteva AgriScience.
Jaki główny problem występował na polu i z czym musiał poradzić sobie gospodarz? – Pierwszym problemem, z jakim borykał się rolnik na tym polu na jesieni, był przede wszystkim termin dokonania zabiegu herbicydowego. Niesprzyjająca jesień w postaci okresowej suszy uniemożliwiła wykonanie zabiegu środkami doglebowymi. Dlatego też padł wybór na rozwiązanie nalistne z firmy Corteva. – wyjaśnia ekspert.
Jakie chwasty pojawiały się na polu?
– Na tym polu przede wszystkim mieliśmy problemy z bodziszkami, tasznikami, tobołkami, przytulią, chwastami rumianowatymi, przetacznikiem bluszczykowym oraz było niesamowite nasilenie komosy białej na jesieni. Ze względu na wymienione wcześniej problemy wybór padł na produkt Cortevy Agriscience, Belkar™ z Kliperem™. – kontynuuje Cezary Janyszko. Planowany zabieg herbicydowy miał być po pierwsze skuteczny, a po drugie optymalny ekonomicznie.
Wysoką skuteczność w zwalczaniu chwastów dwuliściennych uzyskano dzięki innowacyjnej substancji Arylex™ Active, która między innymi wchodzi w skład produktu Belkar™. Ponadto Arylex™ Active doskonale sprawdza się w przypadku trudnych warunków pogodowych oraz uciążliwych gatunków chwastów, a efekt jest widoczny gołym okiem już po paru dniach. Spójrzmy zatem jak wygląda skuteczność Belkaru™ Pak na polu, jak widzimy, pole jest wolne od chwastów i nie ma żadnego wtórnego zachwaszczenia.
Czy wykonany jesienią zabieg herbicydowy był skuteczny? – Możemy to ocenić na krawędzi pola, gdzie nie sięgnęła lanca opryskiwacza. Widzimy tu olbrzymie nasilenie przede wszystkim bodziszka, chabra bławatka, chwastów rumianowatych, są także taszniki i tobołki oraz przetacznik bluszczykowy.
Po dzisiejszej lustracji widzimy, jak dobrą decyzją był wybór produktu Belkar™ Pak do jesiennego odchwaszczania rzepaku. – podsumowuje Cezary Janyszko.
Informacje uzupełniające, etykieta produktu oraz ulotka dostępne są na stronie produktu Belkar™ Pak .
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.
Dodaj komentarz