Zwierzęta łowne nadal niszczą pola

Zwierzęta łowne nadal niszczą pola

Braki w nowym prawie łowieckim. Straty w rolnictwie wyrządzane przez zwierzęta łowne nadal są zbyt duże!

Potrzebne są dalsze zmiany w prawie łowieckim. Obecne nie daje pełnej ochrony przed niszczeniem pól przez zwierzęta łowne.

Takiego zdania jest Stanisław Kacperczyk, prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych. O największych problemach powodowanych przez dzikie zwierzęta wchodzące na pola mówił w wywiadzie udzielonym dla Programu Pierwszego Polskiego Radia.

Stanisław Kacperczyk przypomniał, że choć wypłaty za szkody systematycznie rosną, to jednak nie rekompensują one wszystkich zniszczeń. Myśliwi dokonują odstrzału zbyt małej ilości dzików, gdyż koszty związane z dalszym transportem i sprzedażą sprawiają, że przestaje się to opłacać. Z drugiej strony stado tych zwierząt potrafi zniszczyć całe pole. Problemem są też sarny, których stado jest w stanie zniszczyć uprawę rzepaku. Bobry, choć chronione, budują tamy i zalewają pola.

Prezes PZPRZ zaznaczył jednocześnie, że rolnicy nie są przeciwni przyrodzie i chcą ją chronić. Potrzebna jest jednak równowaga, a kwestię zniszczeń dokonywanych przez zwierzęta łowne należy jak najszybciej rozwiązać.

Gryzonie na polach: czy są groźne?

Wszędzie, gdzie pojawia się człowiek, pojawiają się też gryzonie. Czy i na ile są one groźne dla naszych upraw?

10 października 2017

Grupa producencka Idealsad, czyli zdrowe jabłka z gminy Rybno

Grupy sadownicza Idealsad oprócz sprzedaży jabłek na rynek krajowy, do sklepów detalicznych i do supermarketów, dostarcza owoce także do palcówek szkolnych

14 października 2017

Jesienne odchwaszczanie zbóż – mogą pojawić się problemy

Odchwaszczanie zbóż jesienią ogranicza nakłady ponoszone na wiosenną ochronę. W tym roku walka z chwastami może być jednak utrudniona ze względu na pogodę

19 października 2017

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij