Zwierzęta łowne nadal niszczą pola

Zwierzęta łowne nadal niszczą pola

Braki w nowym prawie łowieckim. Straty w rolnictwie wyrządzane przez zwierzęta łowne nadal są zbyt duże!

Potrzebne są dalsze zmiany w prawie łowieckim. Obecne nie daje pełnej ochrony przed niszczeniem pól przez zwierzęta łowne.

Takiego zdania jest Stanisław Kacperczyk, prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych. O największych problemach powodowanych przez dzikie zwierzęta wchodzące na pola mówił w wywiadzie udzielonym dla Programu Pierwszego Polskiego Radia.

Stanisław Kacperczyk przypomniał, że choć wypłaty za szkody systematycznie rosną, to jednak nie rekompensują one wszystkich zniszczeń. Myśliwi dokonują odstrzału zbyt małej ilości dzików, gdyż koszty związane z dalszym transportem i sprzedażą sprawiają, że przestaje się to opłacać. Z drugiej strony stado tych zwierząt potrafi zniszczyć całe pole. Problemem są też sarny, których stado jest w stanie zniszczyć uprawę rzepaku. Bobry, choć chronione, budują tamy i zalewają pola.

Prezes PZPRZ zaznaczył jednocześnie, że rolnicy nie są przeciwni przyrodzie i chcą ją chronić. Potrzebna jest jednak równowaga, a kwestię zniszczeń dokonywanych przez zwierzęta łowne należy jak najszybciej rozwiązać.

Pracownicy sezonowi w rolnictwie na nowych zasadach?

W parlamencie trwają prace nad ustawą, wg której rolnik będzie musiał płacić składki wypadkowe i chorobowe za pracowników sezonowych.

12 marca 2018

Jakie są współczesne wyzwania rolnictwa?

Jakie wyzwania współczesnego rolnictwa czekają na plantatorów, kiedy uprawy są dochodowe i jak zwiększyć ich dochodowość? Zaczynamy nasz nowy cykl.

19 marca 2018

Pierwsze wiosenne zabiegi już ruszyły

Ostatnie dwa tygodnie w wielu regionach Polski upłynęły pod znakiem pierwszych wiosennych zabiegów na plantacjach. Gdzie rolnicy wyjechali już na pole?

15 marca 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij