Uwaga! Muflony niszczą pola

Uwaga! Muflony niszczą pola

Nie tylko dziki i sarny zagrażają uprawom. W powiecie konińskim coraz większym problemem są muflony.

Za większość szkód wyrządzanych przez dzikie zwierzęta rolnicy mogą otrzymać odszkodowanie. Prawo jednak nie przewiduje ich za szkody wyrządzone przez muflony.

Problem dotyczy m.in. powiatu konińskiego, a zaczął się w 2008 r., kiedy do obwodu łowieckiego na terenie gminy Kramsk sprowadzono pierwsze 4 zwierzęta. Od tamtej pory, wg różnych szacunków, jest ich od 30 do nawet ponad 60.

– Jest to duży problem dla zamieszkujących ten teren rolników. Szczególnie, odkąd wielu z nich zrezygnowało z uprawy ziemniaków na rzecz słodkiej kukurydzy. Zwierzęta zaczynają wyjadać ją już na etapie wschodów. Za szkody wyrządzone przez muflona, nie mogą oni starać się o odszkodowanie – tłumaczy Józef Drop, wójt gminy Kramsk.

Zgodnie z prawem, o zwrot za wyrządzone szkody starać się można wyłącznie w przypadku dzików, łosi, jeleni, saren i danieli. Rolnicy zwracają też uwagę na zbyt dużą populację muflonów, gdyż zgodnie z łowieckim planem hodowlanym powinno ich być 10, czyli kilka razy mniej, niż jest. W tej sytuacji koło łowieckie ma obowiązek wystąpić do nadleśnictwa o zwiększenie odstrzału, gdyż dotychczasowy nie zmienił wielkości populacji.

– Myśliwi również mogą obawiać się ostatecznego określenia ilości zabitych zwierząt. Jeśli zamieszczą daną liczbę w planie, muszą się z tego wywiązać, gdyż w przeciwnym razie będą płacić kary. Stąd też pewna zachowawczość koła łowieckiego – tłumaczy Marek Niezawitowski ze Starostwa Powiatowego w Koninie. Nie zadowala to jednak rolników, którzy ciągle liczą straty. Na chwilę obecną, jak poinformował nas wójt Kramska, udało się porozumieć z kołem łowieckim, które zobowiązało się dokładnie sprawdzić populację muflonów oraz przedstawić do zapisania plan łowiecki, ile ostatecznie zwierząt należy odstrzelić.

Cena rzepaku – czy producentów czeka silna przecena?

Jaka może być cena rzepaku i oleju rzepakowego w sezonie 2017/2018 w kraju, na europejskim i na światowych rynkach?

18 marca 2018

Program Leader: jak dostać grant?

Narzędzie jakim jest Leader pozwala mieszkańcom wsi wprowadzać w życie starą zasadę: Nihil Novi - nic o nas bez nas

17 marca 2018

e-wnioski ARiMR – jak je wypełniać?

Gdzie uzyskać pomoc w wypełnieniu e-wniosku? Jak korzystać z aplikacji e-Wniosek Plus ARiMR? Jak uzyskać login?

9 marca 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij