Szkody łowieckie na zasiewach

Rolnicy od kilku lat sieją coraz więcej kukurydzy. Niestety jest to też przysmak dla dzikiej zwierzyny, która na niektórych polach wyrządza szkody łowieckie sięgające nawet 50% wartości plonów.

Janusz Sarnicki

Janusz Sarnicki, rolnik z Domaszowic

fot. Mariusz Drożdż

Na zasiewach kukurydzy są dość duże szkody – mówi Janusz Sarnicki, rolnik z Domaszowic. – (…) Jestem myśliwym i pilnuję i w ten sposób na zasiewach sobie, że tak powiem, radzimy. Gorzej jest już później, jak już kukurydza wyrośnie i wtedy po prostu zwierzyna wchodzi w łan kukurydzy, czuje się bezpiecznie i robi co chce.

Im bliżej lasu, tym gorzej

Tadeusz Tarach

Tadeusz Tarach, rolnik z Chrzelic

fot. Mariusz Drożdż

Mamy pola przy Borach Niemodlińskich, więc jesteśmy w pierwszej linii po prostu przy wyjściu zwierząt z lasu – mówi Tadeusz Tarach, rolnik z Chrzelic w powiecie prudnickim. – Szkody są duże, ja mam 2,5 kilometra ogrodzone siatką taką na zwierzęta.

Rolnik nie zawsze dostaje odszkodowanie za szkody łowieckie

Joachim Ofiera

Joachim Ofiera, prezes RSP Chrzelice

fot. Mariusz Drożdż

Zwierzyna łowna należy do Skarbu Państwa, a tylko upolowane sztuki są własnością kół łowieckich. Mimo to, to właśnie one, jako dzierżawcy obwodu łowieckiego wypłacają odszkodowania za straty.

Na naszym terenie są 3 koła łowieckie, działają tak, że różnie się to układa. Z niektórymi kołami tam się można dogadać, a niektóre koła po prostu twardo obstają przy niewypłacaniu, nieuznawaniu szkód – mówi Joachim Ofiera, prezes RSP Chrzelice.

Myśliwi tworzą pasy zaporowe

pas zaporowy ogranicza szkody łowieckie

leśny pas zaporowy

fot. Mariusz Drożdż

Szkody łowieckie spowodowane przez dziką zwierzynę w uprawach opolskich rolników wynoszą prawie 3 miliony złotych rocznie. Straty byłyby większe, gdyby nie grodzenie  pól i robienie pasów zaporowych w lesie.

Pas zaporowy to można powiedzieć urządzenie łowieckie. Uprawiamy takich pasów zaporowych około piętnastu na terenie obwodu – mówi Jarosław Kuźmiński, rzecznik Polskiego Związku Łowieckiego w Opolu. – Zwierzyna zatrzymuje się na pasie (…) i w nocy nie wychodzi na pola.

Poletka w lesie, które są dla zwierząt

Jarosław Kuźmiński

Jarosław Kuźmiński, rzecznik Polskiego Związku Łowieckiego w Opolu

fot. Mariusz Drożdż

Oprócz pasów Koła łowieckie uprawiają też poletka zaporowe, żeby zapewnić paszę dla dzikiej zwierzyny. – To są poletka nieprodukcyjne. My nie zbieramy plonów, te plony są przeznaczone bezpośrednio na zgryzanie. Zwierzyna przed wyjściem z lasu na pola rolników zatrzyma się na tym poletku, nie jest tu niepokojona, w tej strefie nie ma polowań przez czas wegetacji zbóż – tłumaczy Jarosław Kuźmiński.

Odstrzały też są niezbędne

poletko zaporowe

poletko zaporowe

fot. Mariusz Drożdż

Jak mówi Marek Bocianowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Prószków – Podstawową metodą to jest utrzymywanie odpowiednich zagęszczeń populacji zwierząt, dużych zwierząt roślinożernych. Ponieważ powyżej pewnego poziomu liczebności populacji, żadne środki nie są w stanie doprowadzić do tego, żeby szkody były gospodarczo znośne. I tu znowu ukłon w stronę myśliwych. Gdyż za utrzymywanie odpowiedniego zagęszczenia populacji, odpowiadają właśnie oni.

Marek Bocianowski

Marek Bocianowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Prószków

fot. Mariusz Drożdż

Myśliwi systematycznie zwiększają odstrzał dzików, które wyrządzają najwięcej szkód w uprawach rolnych. Mimo to strat nie da się uniknąć, ale można je ograniczyć, gdyż zwierzyna jest będzie częścią lasu.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum
Powiązany temat: Dziki w kukurydzy
mat22889
próbował ktoś zaprawić kukurydzę papryczką chilli? jesli tak to ile tego dać na 100kg nasion?? zobacz więcej »
malorolny121
Opti plus to ta sama substancja co korit. zobacz więcej »
wicia433
saatbau ma optiplus gdzie jest repelent, poza tym niektóre firmy mają możliwość zaprawienia koritem. być moze da się kupić gdzieś samą zaprawę. zobacz więcej »

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *