Brakuje Ci czasu, a chcesz być na bieżąco z tym, co najważniejsze w rolnictwie? Wystarczy 100 sekund. agroFakt.pl prezentuje nowy magazyn pt. „100 sekund”, w którym w niespełna 2 minuty opowiemy Ci o tym, co ważnego, ciekawego, czy inspirującego wydarzyło się w ciągu ostatnich dni.
100 sekund – 14 czerwca 2016. Odcinek 5.
WNIOSKI O DOPŁATY DO 15 CZERWCA
Już jutro upływa termin złożenia wniosku o wypłatę dopłat bezpośrednich za 2016 rok. Rolnicy, którzy nie zdążą, mogą donieść dokumenty do 11 lipca. Opóźnienie wiązać się jednak będzie z pomniejszeniem świadczenia o 1% za każdy dzień opóźnienia. Pytanie więc, czy warto czekać?
***
RUSZA POMOC DLA PRODUCENTÓW MLEKA I ŚWIŃ
250 milionów złotych – tyle wynosi kwota nadzwyczajnej pomocy, którą – w związku z katastrofalną sytuacją na rynku – otrzymają producenci mleka i wieprzowiny. Świadczenia mają być wypłacane od 13 do 20 czerwca. W sumie o pomoc wnioskowało 93 tys. producentów mleka i 65 tys. producentów wieprzowiny. Wsparcie dotyczy hodowców posiadających minimum 3 krowy, którzy w ostatnim roku sprzedali, co najmniej 15 tys. litrów mleka oraz producentów, którzy od 5 do 2 000 świń.
***
USTAWA DO POPRAWKI
Ustawa o wstrzymaniu sprzedaży ziemi do poprawki. Taką deklarację złożył w Sejmie wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski. Jednym z powodów nowelizacji są trudności związane z uzyskaniem kredytów hipotecznych, w których zabezpieczeniem są grunty rolne.
***
BIOASEKURACJA – CZASU CORAZ MNIEJ
Zaledwie 45 rolników skorzystało do tej pory z programu bioasekuracji. Przypomnijmy, program ma zapobiec szerzeniu się wirusa afrykańskiego pomoru świń. Na decyzję, czy dostosować gospodarstwo do obowiązujących przepisów weterynaryjnych, czy też – w zamian za rekompensaty – zakończyć produkcję, rolnicy z obszarów zagrożonych ASF mają czas do 10 lipca.
***
PIORiN OSTRZEGA PRZED ALTERNARIOZĄ
Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa ostrzega. W kujawsko – pomorskiem pojawiło się zagrożenie alterniariozą. Choroba dotyka przede wszystkim plantacji ziemniaków. W zależności od rodzaju grzyba może przybierać postać suchej lub brunatnej plamistości liści. Rozwojowi alternariozy sprzyja ciepła i umiarkowanie wilgotna pogoda. Specjaliści zalecają monitorowanie upraw i przeprowadzenie zabiegów grzybobójczych.
Dodaj komentarz