Orka pożniwna szkodzi? [Ciekawostki rolnicze w 100 sekund]
Dla wielu z nas orka pożniwna to obowiązkowy zabieg uprawowy. Choć kruszenie i odwracanie gleby jest stosowane w rolnictwie od wieków, nie brakuje aktualnych ciekawostek, związanych z tym tematem. Przybliżamy je w kolejnym wideo z serii „100 sekund”.
Gdzie odbędą się Mistrzostwa Świata w Orce? Czemu orka pożniwna jest szkodliwa dla gleby? Czy orka rolna jest szybsza od oceanicznej? Poznaj odpowiedzi w niespełna dwie minuty!
Spis treści
Podsumowanie zbiorów
Przed przystąpieniem do zabiegów pożniwnych warto podsumować miniony sezon. Zgodnie ze wstępnymi szacunkami GUS, zbiory zbóż przewyższą zeszłoroczne o 8%. Eksperci przewidują, że w 2019 r. wyniosą one ok. 24,6 mln t. Nieco wzrosnąć w ujęciu rocznym powinny także zbiory rzepaku i rzepiku (o 4%).
Znacznie gorzej będzie z warzywami i owocami. Przewiduje się, że produkcja warzyw gruntowych spadnie o blisko 9% w stosunku do ubiegłego roku. Z drzew zbierzemy z kolei aż o 25% mniej owoców niż przed rokiem, kiedy to odnotowano rekordowe plony. Więcej szczegółów można znaleźć w oficjalnym komunikacie GUS.
Orka pożniwna na medal
Przed nami Mistrzostwa Świata w Orce. Impreza odbędzie się w Stanach Zjednoczonych. Ostatniego dnia sierpnia zawodnicy z 32 krajów zmierzą się w zażartym pojedynku, wykorzystując wyłącznie ciągniki i pługi. Ocenie profesjonalnego jury podlegać będzie m.in. równość i powtarzalność ich przejazdu.
To już 66. edycja mistrzostw w orce. Co ciekawe, w zeszłym roku gospodarzami tego wydarzenia były Niemcy. Mamy nadzieję, że Polska również wyjdzie kiedyś z inicjatywą jego organizacji.
Minusy uprawy ścierniska
Orka pożniwna i susza to niebezpieczne połączenie, które zwróciło szczególną uwagę naukowców. Wspomniany zabieg w warunkach niedoboru wody znacznie przyspiesza bowiem erozję gleb. A mniej żyzna ziemia oznacza oczywiście niższe plony.
W nowym raporcie IPCC czytamy, że w miejscach, gdzie stosuje się orkę, gleba niszczeje 100 razy szybciej, niż się odtwarza. Dla porównania, w systemie bezorkowym jałowienie postępuje 10 razy wolniej. Być może warto rozważyć więc rezygnację z tego zabiegu, z myślą o przyszłości? O zasadach uprawy ścierniska przeczytasz więcej w artykule: Uprawa ścierniska – po czym i jak ją wykonywać?
Orka szybsza od orki
Sprawdziliśmy, co jest szybsze – orka rolna czy oceaniczna. Okazało się, że wspomniany ssak wyprzedza pług nawet 10-krotnie! Odpowiednia prędkość tego zabiegu uprawowego to bowiem min. 6 km/h. Dla porównania, orki mogą poruszać się w wodzie nawet z prędkością 60 km/h. Co ciekawe, długość zębów tych olbrzymów przekracza głębokość podorywki.
Wystarczy tylko 100 sekund, aby być na bieżąco!
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!