100 sekund: 21 czerwca

Brakuje Ci czasu, a chcesz być na bieżąco z tym, co najważniejsze w rolnictwie? Wystarczy 100 sekund. agroFakt.pl prezentuje nowy magazyn pt. 100 sekund, w którym w niespełna 2 minuty opowiemy Ci o tym, co ważnego, ciekawego, czy inspirującego wydarzyło się w ciągu ostatnich dni.

 

100 sekund – 20 czerwca 2016. Odcinek 6.

 

DOPŁATY 2015 DO KOŃCA CZERWCA

15 czerwca minął termin składania wniosków o wypłatę dopłat bezpośrednich za 2016 r. Spóźnialscy mogą donieść dokumenty do 11 lipca, ale każdy dzień opóźnienia kosztować ich będzie 1% wartości świadczenia. Tymczasem Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa kończy wypłatę dopłat za rok 2015. Pieniądze rolnicy mają otrzymać do końca czerwca.

***

CENY WIEPRZOWINY WYHAMOWAŁY

Wszystko, co dobre kiedyś się kończy. Widoczne od połowy kwietnia podwyżki cen skupu mięsa wieprzowego wyhamowały. Dzisiaj punkty skupu płacą średnio od 3,80 zł do ponad 6,40 zł za kilogram tucznika klasy S. Perspektyw na nagłe wzrosty nie widać.

***

KŁOPOTY ZE ZBOŻEM

Niepewność na rynku zbóż. Rolnicy zastanawiają się nad kontraktami na tegoroczne zbiory. Punkty skupu oferują od 550 zł za t żyta, do niewiele ponad 700 zł za t pszenicy. Część producentów liczy jednak na wyższe stawki. Problem w tym, że do Polski trafia coraz więcej zbóż z Ukrainy, a wszystko za sprawą obowiązującej od stycznia, umowy o wolnym handlu.

***

TRUDNY ROK DLA SADOWNIKÓW

To będzie trudny rok dla sadowników. Według prognoz, w tym sezonie wyprodukują oni ok. 4,5 mln t jabłek. Problem w tym, że magazynach i chłodniach znajduje się nadal ok. 200 tys. t owoców z poprzednich lat, a to oznacza, że perspektyw na wyższe ceny nie ma. Co gorsze, szacuje się, że w tym roku eksport jabłek spadnie 950 do 600 tys. ton.

***

PIORiN OSTRZEGA PRZED PLAMISTOŚCIĄ

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa ostrzega przed drobną plamistością wiśni i czereśni. Pierwsze objawy choroby widoczne są w postaci niewielkich przebarwień na spodzie liści. Lekceważenie choroby prowadzić może do znacznego obniżenia plonów i obniżenia odporności drzew na inne choroby. Eksperci doradzają uważny monitoring profilaktyczne opryski.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *