3 maja – jest co świętować!

Download PDF

3 maja to nie tylko grill i majówka, mimo, że coraz częściej właśnie do tego ten dzień się sprowadza. Jeszcze kilkanaście lat temu Święto Narodowe Trzeciego Maja – bo tak prawidłowo się to święto nazywa – było obchodzono znacznie bardziej wzniośle i uroczyście. W końcu tego dnia, w 1791 roku uchwalono konstytucję RP… przez przypadek?

Dzisiaj Święto Narodowe Trzeciego Maja. To właśnie tego dnia niemal 230 lat temu została uchwalona Konstytucja 3 Maja. Dokument, z którego każdy Polak powinien być dumny – była to pierwsza konstytucja w nowożytnej Europie i druga na świecie (zaraz po amerykańskiej konstytucji).

Przypadek zadecydował o losach kraju?

3 maja

Nad treścią Konstytucji 3 Maja pracowano w trakcie Sejmu Czteroletniego.

fot. Wikimedia Commons

Nad konstytucją pracowano i dyskutowano w trakcie Sejmu Czteroletniego. Nie były to spokojne obrady – wprost przeciwnie. Szczególnie, że posłowie pracujący na zlecenie Rosji, Prus, czy Austrii sprzeciwiali się jej wprowadzeniu. Kiedy więc zaraz po Świętach Wielkanocnych wielu z nich nie wróciło jeszcze z urlopu, król Stanisław August Poniatowski postanowił ponownie zwołać obrady Sejmu. Tym razem to zwolennicy ustawy zasadniczej byli w większości.

Oczywiście, i tym razem obrady były burzliwe. W ich trakcie król wypowiadał się trzy razy. Chcąc zabrać głos po raz czwarty uniósł rękę. Gest ten jednak został odebrany przez zgromadzonych posłów  jako znak do głosowania nad konstytucją. A jako, że zwolennicy reformy byli w większości, jasne było, że konstytucja została uchwalona. Zamiast więc udzielić głosu królowi, zgromadzeni zaczęli krzyczeć „Wiwat Konstytucja! Wiwat 3 maj!”. I tak, przegłosowano konstytucję, która funkcjonowała w naszym kraju aż do roku 1997, kiedy to 2 kwietnia została ustalona nowa konstytucja RP.

Obchody 3 maja wczoraj i dziś

3 maja

Konstytucja 3 Maja była pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie.

fot. Wikimedia Commons

Pierwsze obchody rocznicy uchwalenia konstytucji 3 maja odbyły się już rok po jej przegłosowaniu. Oficjalnie, jako święto narodowe, data ta została uchwalona przez Sejm w 1919 roku. Po II wojnie światowej, w roku 1946 władze komunistyczne zabroniły publicznie świętować 3 Maja, powróciliśmy do tego zwyczaju dopiero w 1981 roku. Przez te wszystkie lata Święto Narodowe Trzeciego Maja było obchodzone uroczyście. Tego dnia wywieszano flagi, organizowano pochody i manifestacje. Dla każdego Polaka było to wzniosłe wydarzenie. W ostatnich latach sporo się jednak zmieniło.

Dla niektórych 3 maja to okazja do uczestnictwa w manifestacjach i starciach grup o odmiennych poglądach politycznych i światopoglądowych. Zazwyczaj są one organizowane równolegle z oficjalnymi obchodami tego święta państwowego.

Leniwa majówka

3 maja

3 maja jest uznane przez wielu Polaków za jedno z najważniejszych świąt państwowych.

fot. fotolia.pl

Większość Polaków jednak spędza ten dzień na lenistwie, grillowaniu, czy wypoczynku w gronie znajomych i rodziny. Dla niektórych jest to okazja do dodatkowego urlopu. Wiadomo, że w zawodzie rolnika trudno o urlop. Szczególnie, że aktualnie jest gorący okres – praca na polach wre, często farmerzy muszą pracować do późnej nocy, aby wyrobić się z niezbędnymi zabiegami.

Tak jak co roku, staram się wyrobić z pracami do 3. maja. Tego dnia chcę odpocząć, wybrać się na długi spacer. To przecież najważniejsze święto narodowe w roku, obok 11 listopada – mówi Bożena Muszyńska z Pomorza. – Chociaż teraz to już nie takie samo świętowanie, jak kiedyś. Wszyscy chodziliśmy na pochód, każdy ubierał się tego dnia odświętnie, panowała inna atmosfera, był wspólny obiad rodzinny. Teraz to raczej po prostu cieszymy się, że jest wolne i można odpocząć – dodaje.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o