5 milionów ton – rekord, który nie cieszy

Rynek owoców z rekordowym wynikiem. Ceny skupu są jednak w wielu przypadkach najniższe od 10 lat. Zarobić w tym sezonie dało się praktycznie tylko na truskawkach, borówkach i przetwórstwie.

Według szacunkowych danych GUS, produkcja owoców w Polsce była w 2018 roku o 60% wyższa niż przed rokiem i osiągnęła rekordowy poziom około 5 milionów ton – podaje IERiGŻ.

protest uliczny

W 2018 roku kilkakrotnie wybuchały duże protesty uliczne. Trudna sytuacja polskich sadowników, wyprowadziła ich na ulice w lipcu i we wrześniu 2018. (Zdjęcie ilustracyjne.)

Smutny rekord

Produkcja jabłek w której Polska jest potentatem, wzrosła do najwyższego dotychczas poziomu: 3,9 mln ton. Część jabłek pozostała jednak na drzewach, bo sadownikom zwyczajnie nie opłacało się ich zbierać. Kilogram jabłek deserowych kosztuje dziś w skupach – wg ZSRIR – 76 groszy. Jeszcze rok temu ceny skupu wyglądały zupełnie inaczej – to za jabłka przemysłowe płacono tyle, ile dziś za deserowe. Obecne załamanie na rynku owoców nie ma precedensu. – Tak niskich cen nie notowano w ostatnich dziesięciu latach – podają eksperci IERiGŻ.

rynek owoców ceny skupu

Rekordowe w 2018 roku były też m.in. zbiory wiśni (wzrost o 179%) i czereśni (wzrost o 205%). Ich ceny także spadły. Z obliczeń Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej wynika, że poza truskawkami i borówkami, ceny skupu wszystkich owoców nie gwarantowały w ubiegłym roku pokrycia kosztów poniesionych na produkcję.

Eksport owoców rośnie, ale pieniędzy z tego niewiele

rynek owoców najwięksi producenci w UE

Jesteśmy trzecim największym producentem owoców w UE. Oprac. własne na podst. danych IERiGŻ-PIB.

Wpływy z eksportu owoców i ich przetworów szacowane są za 2018 rok na 1,94 mld euro. To raptem o 2% więcej niż przed rokiem. Niewiele, zważywszy że ilość sprzedanych za granicę świeżych owoców wzrosła o połowę, a przetworów owocowych o niemal 30%.

Wyprodukujemy więcej soków i mrożonek

truskawki

Truskawki dla branży przetwórczej jako nieliczne dały w 2018 roku zarobić.

Duża podaż na rynku owoców oraz ich niskie ceny sprawiły, że wzrasta produkcja przetworów. Łącznie ma ona wynieść w sezonie 2018/2019 rekordowe 1,23 mln ton. Na rynku pojawi się dużo więcej soków i mrożonych owoców. Jak przewidują eksperci IERiGŻ – produkcja zagęszczonego soku jabłkowego wytwarzanego z surowca krajowego zwiększyć się może niemal trzykrotnie, do nienotowanego dotychczas poziomu ok. 350 tys. ton.

Podwyżka VAT na napoje i nektary nie pomoże sadownikom

jabłka

Podwyżka VAT na nektary i napoje z zawartością soku, byłaby niekorzystna dla sadowników.

Ważą się tymczasem losy planowanej przez Ministerstwo Finansów podwyżki VAT na soki i napoje z dodatkiem soku owocowego. Obecnie obowiązuje na nie jednolita stawka 5-procentowego VAT. Ministerstwo proponuje, by obniżonym VAT-em objęte były tylko 100% soki. Stawka VAT za nektary wyniosłaby 8 procent, a za napoje owocowe i warzywne 23 procent. Projekt skrytykowała m.in. Konfederacja Lewiatan, zdaniem której doprowadzi on do dużego ograniczenia zapotrzebowania przemysłu na owoce i warzywa z polskich upraw.

Źródła: „Rynek owoców i warzyw. Stan i perspektywy” – IERiGŻ-PIB, konfederacjalewiatan.pl, dane.gov.pl

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 4

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum
Powiązany temat: uprawa truskawek
Tomasz0611
Tylko taka studnia jest o wiele lepsza niż te badziewne płukanki ... zobacz więcej »
toooomaszewski
A to tak, podłoże ma znaczenie. Przy wiśle, gdzie teren jest jak gąbka mają pokłady już na 15m, to możliwe, że tak robią. U mnie po wywierceniu studni, wyjęte dłuto i od razu zab... zobacz więcej »
racyl
Mi się wydaję że technologia zależy od podłoża w jakim ta studnia jest. Po za tym jak w mojej okolicy są studnie na głębokości 40m a lustro np na 12-15to tych pokładów wody jest ... zobacz więcej »

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *