500 zł na dziecko dopiero w kwietniu?

Rząd przyjął harmonogram prac w sprawie projektu ustawy, który ma wprowadzić 500 zł świadczenia wychowawczego na każde drugie i kolejne dziecko.

Do 21 grudnia trwają uzgodnienia w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu, bo to gminy będą zajmować się przyznawaniem i wypłatą nowej formy wsparcia. Następnie projekt trafi do konsultacji społecznych, których zakończenie planowane jest na 21 stycznia. Z kolei rząd ma przyjąć nowe regulacje do 2 lutego i przewiduje się, że prace parlamentu, które zakończą się uchwaleniem ustawy, potrwają około miesiąca. Jak zapewniła premier Beata Szydło, uruchomienie całego programu, czyli wypłata świadczeń na dzieci, ma nastąpić w kwietniu 2016 r.

Próg dochodowy będzie brany pod uwagę tylko przy pierwszym dziecku!

Projekt ustawy określanej jako 500 plus zakłada kryterium dochodowe w wysokości 800 zł lub 1200 zł (gdy małoletni jest niepełnosprawny), tylko w przypadku starania się o świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko. Natomiast na drugiego i każdego następnego potomka wsparcie będzie przyznawane bez względu na wysokość zarobków rodziców. Ta grupa opiekunów będzie więc zwolniona z konieczności przedstawiania informacji o wysokości dochodów. Ponadto w przypadku osób, które będą składać wnioski o świadczenie, gmina będzie samodzielnie sprawdzać, ile zarabiają. W tym zakresie zastosowane będą uchwalone już nowe przepisy zakładające informatyzację procesu starania się o świadczenia, które znalazły się w lipcowej nowelizacji ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2015 r. poz. 114 ze zm.). Zaczną one obowiązywać od 1 stycznia 2016 r., a więc zanim wejdzie w życie program 500 plus.

Świadczenia wychowawcze, tak jak przysługujące obecnie świadczenia rodzinne, będą wypłacane w sposób dogodny dla rodziców. Oznacza to, że rodzic nie będzie musiał stawać w kolejce po jego przyznanie (będzie mógł złożyć wniosek przez Internet) ani po jego odebranie. Pieniądze będą mogły bowiem wpływać na podane przez niego konto.

Nowe świadczenie będzie jednak wliczane do dochodu w przypadku starania się o wsparcie z pomocy społecznej. Zatem część osób z powodu przyznania 500 zł na dziecko może stracić uprawnienia do korzystania z form pomocy społecznej.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *