Adiuwanty: wspomaganie herbicydów

Pan Wojciech, młody rolnik, zadał nam pytanie o substancje wspomagające herbicydy. Czy coś wiemy na ten temat? Narzucająca się odpowiedź – adiuwanty. Czym jednak one są i jak działają?

Dodatek adiuwanta obniża zużycie danego preparatu aż o 20–25%.

Adiuwanty – krótka definicja

Na początku warto przypomnieć, czym owe adiuwanty są. Według definicji są to wspomagacze, substancje, które występują w środkach ochrony roślin obok substancji aktywnej. Mogą też być dodawane do cieczy roboczej – poprawiają wtedy jej skuteczność poprzez modyfikację właściwości fizycznych. Funkcję wspomagacza spełniają zarówno oleje roślinne i mineralne z dodatkiem emuglatora, jak i środki powierzchniowo-czynne (tzw. surfaktanty).

adiuwanty

Adiuwanty mogą zostać dodane przy produkcji środka ochrony roślin. (Foto: AgroFoto.pl, jakub1141)

Od czego jednak zależy mechanizm działania adiuwanta? Od 3 czynników: rodzaju herbicydu, właściwości fizykochemicznych i dawki adiuwanta, a także fazy rozwojowej rośliny uprawnej i chwastów.

Podział adiuwantów

Adiuwanty możemy również podzielić. Wśród nich znajdziemy m.in.:

 • preparaty ułatwiające mieszalność, sprawiające, że środki ochrony roślin można mieszać ze sobą lub z nawozami bez ryzyka wytrącenia się lub chemicznego rozkładu;
 • penetranty, dzięki którym środek ochrony roślin przenika bardzo szybko w głąb tkanek agrofaga;
 • preparaty zapobiegające znoszeniu cieczy (obciążacze) przez zwiększenie średnicy jej kropel;
 • preparaty zwiększające przyczepność, czyli ułatwiające cieczy użytkowej przyleganie do powierzchni agrofaga i sprawiające, że środek staje się odporny na zmywanie;
 • oleje, które zmniejszają parowanie, polepszają przyleganie do powierzchni pokrytych nalotem woskowym i przyspieszają proces wysychania;
 • adiuwanty kombinowane, czyli łączące w sobie kilka wymienionych wyżej właściwości.
adiuwanty

Adiuwanty można też dolać samodzielnie do cieczy roboczej (Foto: AgroFoto.pl, Pumas )

Na koniec podkreślmy, że dodatek adiuwanta obniża zużycie danego preparatu aż o 20–25%.

Technologia czy substancje?

Mając takie wyjaśnienia, dołożyłam jeszcze do nich swoje 3 gorsze. Przejrzałam swoje materiały konferencyjne, rozmawiałam z pracownikiem IOR, porównałam informacje i dzielę się nimi, bo mam pewne wątpliwości. Czasami zdarza się bowiem, że środki ochrony roślin są reklamowane w szczególny sposób. Przypisuje im się niecodzienne właściwości i nadzwyczajne działanie. Zakłada się, że użyte w określonej uprawie lub technologii przyczynią się do uzyskania optymalnego plonu, bo np. zawierają (bliżej nieokreślone) substancje wspomagające. Dlatego warto się zastanowić, czy to nadzwyczajne działanie dotyczy technologii czy substancji?

Najważniejsza jest substancja czynna, a preparat powinien działać selektywnie, tzn. być bezpieczny dla rośliny.

Technologia w stosowaniu środków ochrony roślin dotyczy bowiem m.in. oprysku drobno kropelkowego, który zapewnia dokładne pokrycie liści. Substancje wspomagające natomiast są zawarte w preparacie lub dodawane ekstra do opryskiwacza. Według informacji IOR do herbicydów można dodawać generalnie 3 grupy substancji:

 • polepszacze jakości wody, jeżeli woda jest np. twarda;
 • nawozy dolistne, które zmniejszają napięcie powierzchniowe i działają trochę jak adiuwanty;
 • oraz same adiuwanty.
ozime formy pszenicy siane wiosną / adiuwanty

Musimy brać pod uwagę, jak dany środek będzie oddziaływał nie tylko na chwasty, ale również na roślinę uprawną.

Niczego innego się nie dodaje i nic innego w składzie środka ochrony roślin być nie powinno. Przed rejestracją każdy preparat jest dodatkowo badany. Niektórzy mogą twierdzić, że może badania są pobieżne, a firmy „dorzucają” do środków to i owo? Taka teoria jest jednak raczej niemożliwa.

Jeśli jednak mamy jakieś wątpliwości lub gdy informacja na temat jakiegokolwiek preparatu ochrony roślin jest zbyt enigmatyczna i niespójna, sprawdzajmy na stronie IOR jego skład i pamiętajmy, że najważniejsza jest substancja czynna, a preparat powinien działać selektywnie, tzn. być bezpieczny dla rośliny.

***

Panu Wojtkowi dziękujemy za pytanie. 

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
 1. Avatar Krzys pisze:

  Dobre pytanie i fajnie że na nie odpowiedzieliście. bywa że rolnicy nie czytają dokładnie etykiet i zapominają dodać adiowantu przez co później narzekają ze coś nie podziłało i jest żal Warto zauważyć że w Axialu 50 wspomagacz jest już wbudowany i nie trzeba kombinować z mieszaniem. ciekawe takie rozwiązanie pewnie będzie z czasem wprowadzane w innych środkach.