Aktualne ceny kukurydzy i rzepaku. Kukurydza liderem notowań

Jakie są aktualne ceny kukurydzy i rzepaku na giełdowym rynku zbóż i roślin oleistych? Czy sytuacja panująca na terytorium Ukrainy oddziałuje na ceny zbóż i rzepaku? Sprawdzamy jakie są notowania zarówno kukurydzy, jak i rzepaku na giełdzie w Paryżu i w Chicago.

Cena: Rzepak

2046 zł
2.15%
Zobacz aktualne ceny

Kukurydza była liderem wzrostów notowań podczas środowej sesjipodała platforma e-WGT. Jak przedstawiają się więc notowania zawierające m.in. ceny kukurydzy i rzepaku z środowej sesji? Po ile jest kukurydza, a po ile rzepak? Sprawdźmy!

Aktualne ceny kukurydzy na giełdzie

Ceny kukurydzy należały do najwyższych podczas środowej sesji (27.04.2022). Niemniej jednak jak podaje portal e-WGT w przypadku kukurydzy pojawiły się problemy ze względu na opóźniające się siewy w Ameryce. Dodatkowym kłopotem dla rolników w Brazylii jest pojawiający się deficyt wody, który może ograniczyć drugi zbiór kukurydzy. Czynnikiem oddziałującym również na ceny zbóż w tym kukurydzy, a także rzepaku jest trwająca rosyjska inwazja na Ukrainę.

Ostatnie analizy wskazują, że to produkcja ukraińskiej kukurydzy i słonecznika najbardziej ucierpi z powodu inwazji rosyjskiej na wschodniego sąsiada – podaje e-WGT.

Ceny rzepaku z korektą spadkową

Wiemy już jakie są aktualne ceny kukurydzy, a co z rzepakiem? Natomiast odnosząc się do notowań rzepaku e-WGT informuje, że unijny rzepak zaliczył korektę spadkową, za to kanadyjska canola poprawiła swój historyczny szczyt. Przy czym e-WGT dodaje, że przecena kontraktu na nowy zbiór rzepaku zaliczała się do symbolicznych. Z kolei obserwowany spadek cen kontraktu majowego wiąże się ze zbliżającym się końcem obrotu, który przypada na koniec kwietnia.

Ceny kukurydzy i rzepaku podczas zamknięcia środowej sesji (27.04.2022 r.) na giełdowym rynku zbóż i oleistych przedstawiały się następująco:

Aktualności rolnicze - Ceny kukurydzy i rzepaku

Aktualne ceny kukurydzy i rzepaku – notowania MRiRW

Na koniec warto odnieść się do notowań krajowych opracowanych przez MRiRW a zawartych w ZSRIR.

Z powyższych danych wynika, że w okresie od 11 do 17 kwietnia br. cena kukurydzy paszowej wynosiła 1431-1433 zł/t. Natomiast cena rzepaku w okresie od 18 do 24 kwietnia 2022 r. stanowiła kwotę 4008-4131 zł za tonę.

Czytaj również: Emerytura KRUS 2022 bez przekazania gospodarstwa

Źródło: e-WGT; MRiRW

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 4

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *