Aktualne ceny tuczników – kolejny cios dla hodowców? Sprawdź!

Przed majówką wszystko wskazywało na to, że aktualne ceny tuczników lada moment pójdą w górę. Jednak tak się nie stało. Z tego powodu hodowcy trzody chlewnej czują coraz większą wściekłość jak i złość. Sprawdźmy więc jak wygląda sytuacja na rynku trzody chlewnej i czy widać choć cień szansy na poprawę.

Pomimo optymistycznych prognoz aktualne ceny tuczników nie wzrosły, lecz po raz kolejny odnotowały znaczący spadek. Wściekłość, złość, zażenowanie…tak można podsumować reakcję rolników na ostatnie wydarzenia na niemieckiej dużej giełdzie cen tucznikówprzekazał Bartosz Czarniak, rzecznik prasowy PZHiPTCh ,,POLSUS”.

Aktualne ceny tuczników 2022 na giełdzie WEZG

Zdaniem rzecznika prasowego Związku ,,POLSUS” obserwowane obniżki dzieją się wbrew logice, wbrew informacjom rynkowym jak i statystycznym. Wynika z nich bowiem, że wchodzimy w okres najmniejszych podaży żywca, a pomimo tego wyczekiwanych podwyżek nie widać.

Hodowcy trzody chlewnej czują coraz większą złość obserwując to, co dzieje się na rynku niemieckim, jak i krajowym. Ceny żywca wieprzowiny pomimo sprzyjających warunków nie rosną, lecz ponownie spadają. Podczas sesji VEZG rekomendowana cena spadła o 15 centów, do poziomu 1,80 euro za kg. W przeliczeniu na polską walutę daje to kwotę 8,42 zł.

Aktualne ceny tuczników przy ogromnych kosztach to ogromny cios dla producentów i hodowców świń.

Cena żywca wieprzowego 2022 w Polsce

Podobną zależność można zaobserwować na rynku wieprzowiny w Polsce, gdzie cena w oficjalnych cennikach spadła nawet o około 70 groszy. Z kolei, aktualne ceny tuczników wahają się między 8,15-8,20 zł za kg WBC.

Zdaniem rzecznika prasowego Związku ,,POLSUS” podwyżki cen, które jeśli nawet pojawią się, to nie zrekompensują obecnych kosztów, a także poniesionych wcześniej strat.

Aktualna kondycja finansowa producentów i hodowców świń przedstawia się katastrofalnie, ze względu na kryzys cenowy występujący na przestrzeni ostatniego roku.

Najgorsze jest to, że nikt nie jest zainteresowany tym, aby rozmawiać z rolnikami, związkami branżowymi w końcu o uregulowaniu rynku i stworzeniu ciała, które mogłoby działać tak, jak np. niemieckie VEZG. Z posiadanych informacji wynika, że na palcach jednej ręki można w Europie policzyć kraje, które takiego tworu nie mają, gdzie rolnicy mogliby mieć jakikolwiek wpływ na proponowaną cenę – podkreślił na koniec w analizie Bartosz Czarniak, rzecznik prasowy ,,POLSUS”.

Czytaj również: Ceny rzepaku 2022 w umowach terminowych. Sprawdź!

Źródło: Polski Związek Producentów i Hodowców Trzody Chlewnej ,,POLSUS”

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.8 / 5. Liczba głosów 9

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *