Prognozy cen tuczników 2022 – hodowcy doczekają się podwyżek?

Co dalej z ceną tuczników? Jakie są prognozy cen tuczników na ostatnie miesiące 2022 r., jak również na początek 2023 r.? Aktualnie ceny skupu trzody chlewnej spadły, co wiąże się z większą sezonową podażą tuczników w powiązaniu z wyższą wagą ubojową. Sprawdźmy zatem, czy niższe ceny skupu żywca wieprzowego mogą utrzymać się przez dłuższy czas.

Po optymistycznym okresie kiedy to ceny skupu trzody chlewnej oscylowały w granicach 10 zł za kg nastał cięższy czas dla hodowców świń. Problemem z jednej strony są niższe ceny skupu tuczników 2022, natomiast z drugiej rosnące koszty pasz i energii. Z tego powodu wielu hodowców trzody chlewnej zmaga się z problemami finansowymi i zastanawia się nad dalszym prowadzeniem produkcji świń. Czy mogą oni liczyć na bardziej optymistyczne prognozy cen tuczników na koniec 2022 r. i początek 2023 r.?

Reklama

Prognozy cen tuczników 2022

Przypomnijmy, że od początku 2022 r. utrzymywał się wzrostowy trend jeśli chodzi o ceny tuczników. Do czego przyczyniła się obniżona podaż mięsa wieprzowego, przy jednoczesnym ożywieniu unijnego popytu na wieprzowinę. Dodatkowym czynnikiem, który napędzał wzrost cen była nasilająca się presja kosztowa wśród producentów, która występowała w warunkach deficytu żywca wieprzowego na rynku. Występująca presja pozwoliła na przerzucanie wyższych kosztów produkcji na dalsze odcinki łańcucha dostaw.

Dobra passa jednak skończyła się, ale jak się okazuje nie na długo. Prognozy cen tuczników 2022 przedstawione przez analityków Banku Crédit Agricole w najnowszym opracowaniu Agromapa wskazują, że ceny żywca wieprzowego 2022 wrócą do trendu wzrostowego.

Po uwzględnieniu czynników globalnych oraz krajowych prognozujemy, że cena skupu żywca wieprzowego w Polsce na koniec 2022 r. wyniesie ok. 7,15 zł/kg oraz 6,20 zł/kg na koniec 2023 r.

Głównymi czynnikami ryzyka dla tego scenariusza jest jednak dalsze rozprzestrzenianie się wirusa ASF. Jak również tempo odbudowy pogłowia świń w UE w warunkach nasilającej się presji kosztowej występującej u producentów trzody chlewnej.

Tak przedstawiają się prognozy cen tuczników na koniec 2022 r., jak i na początek 2023 r. Zanim to jednak nastąpi hodowcy trzody chlewnej muszą zmierzyć się z aktualnie obowiązującymi niższymi cenami żywca wieprzowego.

Jaka jest cena żywca wieprzowego?

Z informacji przekazanych przez Krajowy Związek Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej ,,POLSUS” wynika że cena żywca wieprzowego 2022 w klasie E w  ubiegłym tygodniu obniżyła się do 8,85 zł/kg (-0,40). Dlatego też, według POLPIG dalszy brak opłacalności produkcji świń pojawiający się przy wysokich kosztach pasz i energii będzie prowadził do kolejnych likwidacji stad.

Czytaj również: Zaliczki dopłat bezpośrednich 2022 – ile pieniędzy wypłaciła ARiMR?

Źródło: KZP-PTCh ,,POLPIG”; Credit Agricole Agromapa –Kwartalnik Agrobiznesu – Jesień 2022

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *