Aktualne ceny skupu tuczników – czy widać stabilizację cen? Sprawdź!

 Na początku kolejnego miesiąca ceny skupu tuczników nie napawają optymizmem. Spadki cen można zauważyć zarówno na unijnym, jak i krajowym rynku. Jak przewidują jednak eksperci impuls wzrostowy może nastąpić już niedługo. Sprawdźmy więc kiedy to nastąpi i jak przedstawiają się aktualne ceny skupu tuczników na początku lipca. 

Jeszcze w drugiej połowie czerwca widoczny był stały, rosnący trend cen skupu tuczników na unijnym rynku. Obecnie jednak widoczne są obniżki. KZP-PTCh ,,POLPIG” zaprezentował notowania  skupu tuczników w Polsce i UE.

Cena wieprzowiny ze spadkiem

Na spadek cen skupu żywca wieprzowego w wielu krajach UE miała wpływ obniżka cen tuczników w Niemczech o 9 centów, która nastąpiła dwa tygodnie temu. Ceny tuczników w wadze poubojowej spadły w przedziale od 3 do 7 centów, mimo występującej małej podaży żywca.

Jak podaje POLPIG, presja na ceny żywca została wywołała przez nadpodaż mięsa wieprzowego, które ze względu na niskie ceny w Chinach pozostało na rynku Wspólnoty.

Aktualne ceny skupu tuczników w UE

Najwyższe stawki za kilogram tucznika w wadze poubojowej wypłacane są w Hiszpanii (1,99 €/kg). Wysokim cenom tuczników w tym przypadku sprzyjają napływ turystów i wzrost konsumpcji.

Zmianie nie uległa natomiast sytuacja w Niemczech, gdzie duże zakłady mięsne utrzymują niższe stawki cennikowe wobec rolników sprzedających bez kontraktu. Proponowane ceny są więc o 8 centów niższe od ceny VEZG, która do 7 lipca 2021 roku wynosi 1,48 €/kg (wbc).

Jakie są prognozy cen tuczników 2021?

Z uwagi na występujące spadki cen, sytuacja na rynku pozostaje nadal niestabilna. Wielu producentów wstrzymuje się z przekazaniem prosiąt do tuczu. Analitycy przewidują jednak że sytuacja na rynku wieprzowiny ulegnie poprawie na przełomie sierpnia i września. Czy ceny skupu tuczników pójdą w górę?

– Analitycy prognozują, że znaczący impuls wzrostowy może nadejść z końcem sierpnia lub początkiem września w związku z nadejściem impulsu z Chin, kiedy to spodziewana jest luka podażowa na lokalnym rynku żywca wieprzowego. W stosunku do początku roku obecne ceny tuczników na rynku chińskim spadły o połowę – podaje POLPIG.

Aktualne ceny skupu tuczników w kraju na niskim poziomie

Odnosząc się do rynku krajowego POLPIG wskazuje na stabilizację cen na niskim poziomie względem ubiegłego tygodnia. Na jakim poziomie utrzymują się aktualne ceny skupu tuczników?

Za klasę E zakłady mięsne płacą średnio 6,20 zł/kg, czyli tyle samo co tydzień wcześniej. Okres żniw będzie sprzyjał redukcji cen zbóż, co przyczyni się do spadku cen paszpodkreśla na koniec POLPIG.

Czytaj również: Aktualne ceny żywca wieprzowego na rynku krajowym i unijnym – sprawdź!

Źródło: KZP-PTCh ,,POLPIG”

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 9

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *