Aktualne ceny usług rolniczych – maj 2022. Ile trzeba zapłacić?

Jak przedstawiają się aktualne ceny usług rolniczych na etapie kolejnych prac polowych, czyli w maju 2022 r.? Ile kosztuje koszenie traw, prasowanie siana i słomy, a także orka? Sprawdzamy czy m.in. na skutek inflacji i wzrostu cen paliwa usługi rolnicze pod koniec maja br. podrożały.

W maju 2022 r. rolników interesują ceny usług rolniczych takich jak: zbiór trawy, prasowanie, czy orka. Czy usługi rolnicze jeszcze bardziej podrożały? Sprawdzamy te informacje na podstawie danych zebranych przez Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego.

Koszenie trawy

cennika usług rolniczych opublikowanego przez ZODR wynika, że za koszenie traw za 1 ha trzeba zapłacić średnio 159,09 zł. Natomiast w woj. warmińsko-mazurskim według danych WMODR usługa koszenia kosiarką rotacyjną wynosi 180 zł/ha. W Wielkopolsce cena usługi koszenia za pomocą kosiarki rotacyjnej według notowań WODR wynosi 250 zł/ha.


Sprawdź również: Pomoc suszowa 2021 – nabór wniosków nie ruszył. Co dalej?


Usługi rolnicze cennik 2022 – prasowanie słomy i siana

Aktualne ceny usług rolniczych, które interesują rolników dotyczą także usługi prasowania słomy, jak i siana.

Prasowanie słomy na bele prostopadłościenne w woj. warmińsko-mazurskim wyceniane jest na 55 zł/szt. Natomiast w woj. zachodniopomorskim za prasę rolującą słomę lub siano (bele od 1,5 m średnicy) trzeba średnio zapłacić 31,67 zł/szt. Nieco niższe ceny obowiązują w tym samym regionie w przypadku prasy rolującej słomę lub siano (bele o średnicy około 1,2 m średnicy). Mówiąc dokładniej, średnia cena prasowania wynosi 22,53 zł/szt. Z kolei, za prasę wielogabarytową w przypadku słomy/siana (balot około 300 kg) rolnicy muszą średnio zapłacić 22,50 zł/szt. 

Jakie są aktualne ceny usług rolniczych – wywóz gnojowicy i orka

Za wywóz gnojowicy w woj. kujawsko-pomorskim trzeba zapłacić 100-110 zł/szt. (w przypadku 10 000l), a także 55-70 zł/szt. (w przypadku 6 000l). Natomiast cena orki według notowań KPODR kształtuje się od 280 do 330 zł/ha.

Czytaj również: Wzrost cen żywności 2022 – czy będzie jeszcze drożej? Sprawdź!

Źródło: Aktualne ceny usług rolniczych za ZODR; WMODR; WODR; KPODR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 72

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum
Powiązany temat: Ceny usług 2022
superfarmer02
zapraszam od jutra 😀   zobacz więcej »
sebe1033
Wyżej już pisałem , że za godzinę bo różne drogi , chyba że Znasz i Wiesz ile zejdzie czasu . Niewiem jak u Ciebie ale u nas (Warmia) to z dwoma przyczepami czy jedną to zapo... zobacz więcej »
stasiu3512
ile brać za transport ciągnika 100 km z 2 przyczepami. Za kilometr czy godzinę? zobacz więcej »

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. MENEL pisze:

    Ceny wyssane z palca są wyższe i co ciekawe nikt nie płaci podatku od tych usług gdzie jest U S ja się pytam

  2. Marek pisze:

    Państwo jak i unia dają pieniadze na zakup maszyn i urządzeń rolniczych na wykonywanie usług, to teraz niech wezmą się i uporzadkujo dlaczego rolnicy wykonują usługi i nie odprowsdzaja podatku a przez to rolnicy, ktorzy są ustawień i na usługi tracą klientów i dochody