Aktualne ceny usług rolniczych – maj 2022. Ile trzeba zapłacić?

Jak przedstawiają się aktualne ceny usług rolniczych na etapie kolejnych prac polowych, czyli w maju 2022 r.? Ile kosztuje koszenie traw, prasowanie siana i słomy, a także orka? Sprawdzamy czy m.in. na skutek inflacji i wzrostu cen paliwa usługi rolnicze pod koniec maja br. podrożały.

W maju 2022 r. rolników interesują ceny usług rolniczych takich jak: zbiór trawy, prasowanie, czy orka. Czy usługi rolnicze jeszcze bardziej podrożały? Sprawdzamy te informacje na podstawie danych zebranych przez Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego.

Koszenie trawy

Z cennika usług rolniczych opublikowanego przez ZODR wynika, że za koszenie traw za 1 ha trzeba zapłacić średnio 159,09 zł. Natomiast w woj. warmińsko-mazurskim według danych WMODR usługa koszenia kosiarką rotacyjną wynosi 180 zł/ha. W Wielkopolsce cena usługi koszenia za pomocą kosiarki rotacyjnej według notowań WODR wynosi 250 zł/ha.


Sprawdź również: Pomoc suszowa 2021 – nabór wniosków nie ruszył. Co dalej?


Usługi rolnicze cennik 2022 – prasowanie słomy i siana

Aktualne ceny usług rolniczych, które interesują rolników dotyczą także usługi prasowania słomy, jak i siana.

Prasowanie słomy na bele prostopadłościenne w woj. warmińsko-mazurskim wyceniane jest na 55 zł/szt. Natomiast w woj. zachodniopomorskim za prasę rolującą słomę lub siano (bele od 1,5 m średnicy) trzeba średnio zapłacić 31,67 zł/szt. Nieco niższe ceny obowiązują w tym samym regionie w przypadku prasy rolującej słomę lub siano (bele o średnicy około 1,2 m średnicy). Mówiąc dokładniej, średnia cena prasowania wynosi 22,53 zł/szt. Z kolei, za prasę wielogabarytową w przypadku słomy/siana (balot około 300 kg) rolnicy muszą średnio zapłacić 22,50 zł/szt. 

Jakie są aktualne ceny usług rolniczych – wywóz gnojowicy i orka

Za wywóz gnojowicy w woj. kujawsko-pomorskim trzeba zapłacić 100-110 zł/szt. (w przypadku 10 000l), a także 55-70 zł/szt. (w przypadku 6 000l). Natomiast cena orki według notowań KPODR kształtuje się od 280 do 330 zł/ha.

Czytaj również: Wzrost cen żywności 2022 – czy będzie jeszcze drożej? Sprawdź!

Źródło: Aktualne ceny usług rolniczych za ZODR; WMODR; WODR; KPODR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 72

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum
Powiązany temat: Ceny usług 2022
superfarmer02
zapraszam od jutra 😀   zobacz więcej »
sebe1033
Wyżej już pisałem , że za godzinę bo różne drogi , chyba że Znasz i Wiesz ile zejdzie czasu . Niewiem jak u Ciebie ale u nas (Warmia) to z dwoma przyczepami czy jedną to zapo... zobacz więcej »
stasiu3512
ile brać za transport ciągnika 100 km z 2 przyczepami. Za kilometr czy godzinę? zobacz więcej »

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. MENEL pisze:

    Ceny wyssane z palca są wyższe i co ciekawe nikt nie płaci podatku od tych usług gdzie jest U S ja się pytam

  2. Marek pisze:

    Państwo jak i unia dają pieniadze na zakup maszyn i urządzeń rolniczych na wykonywanie usług, to teraz niech wezmą się i uporzadkujo dlaczego rolnicy wykonują usługi i nie odprowsdzaja podatku a przez to rolnicy, ktorzy są ustawień i na usługi tracą klientów i dochody