Aktualne ceny ziemniaków grudzień 2023

Ceny hurtowe ziemniaków nadal pozostają wysokie. Jakie dokładnie są aktualne ceny ziemniaków grudzień 2023? Ile kosztuje kilogram ziemniaków na giełdzie? Czy dużo się zmieniło względem listopadowych notowań? Odpowiadamy. 

Sprawdźmy, jakie są najnowsze ceny ziemniaków grudzień 2023 na krajowym rynku hurtowym. Zobaczmy również, jakie są prognozy na temat cen tego warzywa w dalszej części sezonu sprzedaży.

Jakie są aktualne ceny ziemniaków grudzień 2023?

Ceny ziemniaków na krajowym rynku hurtowym od początku sezonu utrzymują się na rekordowo wysokim poziomie. Wprawdzie do końca września notowania systematycznie spadały, ale już w październiku zakończył się trend spadkowy, a ceny się ustabilizowały. W listopadzie ceny hurtowe ziemniaków również pozostawały stabilne. Notowania ustabilizowały się jednak na wyższym poziomie cenowym niż w październiku. Należy również podkreślić, że ceny ziemniaków wciąż pozostają rekordowe. Nie tylko względem poprzedniego sezonu, ale wobec ostatniego dziesięciolecia.

Ile kosztuje 1 kg ziemniaków na giełdzie?

Jakie dokładnie są ceny ziemniaków obowiązujące na grudzień 2023? W pierwszej dekadzie grudnia br. średnia cena krajowych ziemniaków w polskim hurcie niewiele się zmieniła od tej z listopada i wynosiła 1,00–1,33 zł/kg za odmiany żółte oraz 1,33–1,80 zł/kg za ziemniaki białe. W handlu były również ziemniaki importowane z Belgii i Holandii oferowane po 1,73–2,13 zł/kg.

Hurtowe ceny ziemniaków w 49. tygodniu (4–10 grudnia) 2023 r. na krajowych giełdach:

  • po ile ziemniaki na Broniszach (Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy) — 1,25–1,66 zł/kg;
  • ceny ziemniaków na Elizówce (Lubelski Rynek Hurtowy) — 1,53–1,80 zł/kg;
  • ziemniaki ceny na WGRO w Poznaniu (Wielkopolska Giełda Rolno-Ogrodnicza) — 1,86–2,53 zł/kg;
  • ceny hurtowe ziemniaków w Sandomierzu (Targowiska Miejskie Rynek Hurtowy) — 1,10–1,20 zł/kg;
  • ile kosztuje 1 kg ziemniaków na Zjazdowej (Łódzki Rynek Hurtowy Zjazdowa) — 1,20–2,00 zł/kg;
  • ile kosztuje kilogram ziemniaków na giełdzie w Rzeszowie (Podkarpackie Centrum Hurtowe Agrohurt) — 1,40–1,80 zł/kg;
  • po ile ziemniaki na rynku w Białymstoku (Podlaskie Centrum Rolno-Towarowe) — 1,80 zł/kg;
  • ziemniaki ceny na rynku we Wrocławiu (Targpiast) — 1,50–2,30 zł/kg;
  • cena kilograma ziemniaków na Giełdzie Kaliskiej (Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy Giełda Kaliska) — 1,33–1,73 zł/kg.

Ceny ziemniaków różnią się, w zależności od rejonu kraju i odmiany. Najtaniej jest w centrum kraju, w okolicach Sieradza i Kalisza. Tradycyjnie również odmiany o białym miąższu są wyceniane drożej. Ile konkretnie kosztują takie ziemniaki na Broniszach? Za kilogram ziemniaków odmiany Irga trzeba zapłacić 1,96–2,33 zł/kg, zaś odmiana Irys jest oferowana po 2,00–2,33 zł/kg.

Czy ceny ziemniaków spadną?

Pomimo utrzymywania się wysokiego poziomu notowań ziemniaków, nastroje producentów nie są optymistyczne. Wszystko z powodu osłabionego popytu. Wielu uczestników rynku uważa bowiem, że popyt na ziemniaki osłabł w porównaniu z poziomem w październiku br. W związku z tym są poważne obawy o spadek cen ziemniaków w następnych miesiącach.

Obawy te mają odzwierciedlenie w próbach sprzedaży w niższych cenach, aby jak najszybciej pozbyć się towaru. W niższych cenach próbuje się także sprzedać ziemniaki gorszej jakości. Widać to zarówno na giełdach, jak również w internecie, np. na OLX ziemniaki jadalne potrafią schodzić z ceną poniżej 15 zł za worek 15 kg. Na razie to dość rzadkie przypadki, ale jeśli popyt się nie poprawi, zjawisko może się nasilać.

Czytaj również: Składka KRUS — ile wynosi? Stawki na 2024 rok

Źródło: fresh-market.pl

 

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 7

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *