Aktualności rolnicze – 09.04.2018 r.

Download PDF

 Dziś w Aktualnościach rolniczych:

 

aktualności rolniczeW całej Polsce ruszyła akcja szczepienia lisów

Trwa ogólnopolska akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Jest to kontynuacja szczepień z poprzednich lat. Akcja zostanie przeprowadzona za pomocą przynęt z doustną szczepionką, która zostanie zrzucona z samolotów.

szczepienia lisów

Obecne szczepienia lisów będą kontynuacją szczepień z poprzednich lat.

fot. pixabay.com

Co ważne – szczepionki będą zrzucane na wszystkich terenach zielonych, a więc nie tylko w lasach. Wobec tego warto uważać na nasze zwierzęta domowe. Nie powinno się w tym czasie wyprowadzać ich na pola, łąki czy do lasu.

Przynęta ze szczepionką dla lisów to małe szarozielone krążki o zapachu zepsutej ryby. Nie należy ich dotykać, ponieważ przynęty, które były dotykane przez ludzi będą omijane przez lisy.

Źródło: MIR

aktualności rolniczeStawka i limit w paliwie rolniczym bez zmian

paliwo rolnicze

Resort rolnictwa poinformował, że nie jest możliwe zwiększenie limitu oleju napędowego.

Resort rolnictwa poinformował, że nie jest możliwe zwiększenie limitu oleju napędowego na 1 ha użytków rolnych. Resort uwzględnił kwotę środków ustaloną w projekcie ustawy budżetowej na 2018 rok na zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej i pokrycie kosztów gmin.

Zwiększenie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej na 1 litr oleju w 2019 r. oraz limitu oleju napędowego na 1 ha użytków rolnych, do którego przysługuje zwrot podatku akcyzowego uzależnione będzie od kwoty wydatków zaplanowanych na ten cel w projekcie ustawy budżetowej na 2019 r.

Źródło: KRIR

aktualności rolniczePierwsze wykrycie Tomato chlorosis virus w Holandii – czy grozi nam w Polsce?

pomidory wirus

Tomato chlorisis virus znaleziono w holenderskich pomidorach, ale w Polsce też może się pojawić.

fot. pixabay.com

Tomato chlorisis virus to patogen, który atakuje głównie pomidory, cynię i rośliny dziko rosnące. W ramach prowadzonych od kilku lat poszukiwań tego wirusa, stwierdzono jego obecność w holenderskim gospodarstwie szklarniowym, gdzie prowadzona jest towarowa uprawa pomidorów. Na liściach porażonych roślin pomidora obserwowano żółte, chlorotyczne przebarwienia, ograniczone przez żyłki liści.

W Polsce do tej pory jeszcze nie odnotowano tego wirusa, jednak również nam on grozi. Do rozprzestrzeniania wirusa przyczyniają się mączliki szklarniowe, które w naszych krajowych szklarniach często występują. Na większe odległości patogen rozprzestrzenia się wraz z porażonym materiałem roślinnym, zwłaszcza roślinami do sadzenia. W ten sposób wirus może dotrzeć do Polski.

Źródło: PIORiN

aktualności rolniczeKRUS zorganizuje turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników

krus turnusy rehabilitacyjne

W okresie wakacji KRUS zorganizuje turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników.

fot. fotolia.pl

KRUS poinformował, że w okresie wakacji letnich zorganizuje turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników ubezpieczonych w Kasie. Będą z nich mogły skorzystać dzieci urodzone pomiędzy 2003 a 2011 rokiem.

Turnusy rehabilitacyjne trwają trzy tygodnie. Prowadzą je Centra Rehabilitacji Rolników KRUS, które zapewniają dzieciom całodzienne wyżywienie, całodobową opiekę medyczną oraz indywidualny program rehabilitacyjny. Opiekę nad dziećmi sprawuje wykwalifikowana kadra pedagogiczna. Kwalifikacji wniosku o skierowanie dziecka na turnus dokonuje lekarz inspektor oddziału regionalnego. Pierwszeństwo w skierowaniu na turnusy rehabilitacyjne mają dzieci, posiadające orzeczenie o niepełnosprawności.

Źródło: KRUS

aktualności rolniczeCoraz więcej obcokrajowców zatrudnianych w rolnictwie

imigranci rolnictwo

Zaczyna się właśnie sezon, a rąk do pracy w polskim rolnictwie jest jak na lekarstwo.

fot. fotolia.pl

Jak pokazują wyniki badania ankietowego przeprowadzonego przez Business Centre Club, firmy decydują się na zatrudnianie cudzoziemców, ponieważ brakuje polskich pracowników o wymaganych kwalifikacjach. Co więcej, ponad 2/3 firm jest zainteresowanych zatrudnianiem pracowników zza granicy na długi okres (powyżej 9 miesięcy).

Zaczyna się właśnie sezon, a rąk do pracy w polskim rolnictwie jest jak na lekarstwo. Coraz więcej gospodarzy i firm decyduje się na zatrudnianie obcokrajowców. Anna Rostocka dyrektor biura Międzynarodowej Organizacji do Spraw Migracji w Warszawie zaznacza, że do tej pory zdecydowanie dominowała imigracja krótkookresowa i cyrkulacyjna. Większość obywateli Ukrainy, którzy są najliczniejszą grupą imigrantów w Polsce, przyjeżdżała do pracy na krótko, przebywając w Polsce na podstawie wizy. Dziś notuje się trzy razy więcej wydanych zezwoleń.

Źródło: Business Centre Club

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o