Aktualności rolnicze – 30.03.2018 r.

Dzisiaj w Aktualnościach rolniczych:

 

aktualności rolnicze

Wielkanoc – dlaczego Polacy odchodzą od tradycji?

Już od kilku lat można zauważyć rosnącą tendencję do odchodzenia od tradycji w czasie świąt Wielkiej Nocy. Oczywiście dotyczy to przede wszystkim tych, którzy mieszkają w dużych miastach, gdzie żyje się szybciej i bardziej liczy się kariera niż rodzina. Dla takich osób okres świąteczny to niemały pretekst do odpoczynku. Aquaparki, kina, restauracje. Porzuca się coraz częściej piękne polskie tradycje związane ze śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa. Dlaczego odchodzi się od zwyczajów naszych babć i dziadków?

święcenie pokarmów

Niegdyś widok dzieci idących z koszyczkami do kościoła, był normą. Dziś jest coraz rzadszy.

fot. fotolia.pl

Nasza rozmówczyni, pani Małgorzata z Pomorza uważa, że nie odeszliśmy tak do końca od tradycji, choć jej zdaniem mało osób świętuje Wielkanoc jako święto kościelne. – To nie jest tak, że nie obchodzę świąt. Chodzi się ze święconką, choć w moim domu zwykle rodzice namawiają do tego, żeby pójść. Ja robię to niechętnie, bo nie chodzę do kościoła. Ale są elementy tradycyjne. Głównie ze względu na rodzinę: wspólne śniadanie, farbowanie jajek, dzielimy się jajkiem, składamy sobie życzenia. Kiedyś, gdy byłam mniejsza obchodziłam Lany Poniedziałek. Dziś tego nie robię – opowiada Pani Małgorzata.

Jednak jak podkreśla Pani Małgorzata, święta to nie czas celebracji, a po prostu pretekst do spotkania z rodziną – Mieszkamy w różnych częściach Polski, więc to jest idealna okazja do spotkania, a nie do świętowania. Moim zdaniem jest mało osób, które spędzają w pełni Święta Wielkanocne – dodaje.

 

aktualności rolnicze

Czy świnia może mieć nastrój?

Każdy z nas doskonale wie jak to jest mieć zły nastrój i każdy z nas wie, jak to na nas może wpływać. Pytanie tylko, czy zwierzęta mogą mieć nastrój? Naukowcy z Newcastle University sprawdzili, jak otoczenie wpływa na świnie.

czy świnia ma nastrój

Eksperyment na świniach pokazał, że zwierzęta w naszych gospodarstwach odczuwają cały wachlarz emocji.

fot. Fotolia

Eksperyment polegał na podziale świń na dwie grupy. Naprzemiennie utrzymywali je w podstawowych albo w polepszonych warunkach. W tych polepszonych świnie miały do dyspozycji m.in. zabawki. Nauczono je reakcji na dźwięki – pozytywny i przyjemny oraz nieprzyjemny. Kiedy świnie nauczyły się odbierania nowych bodźców, zaprezentowano im nowy dźwięk. Badania pokazały, że świnie, które trzymano w lepszych warunkach, oceniały w pozytywny i optymistyczny sposób sytuację, w której się znajdowały. Te, które były trzymane w pustych boksach, z obawą podchodziły do nowych doświadczeń. To pokazuje również, że świnie – podobnie jak ludzie – mogą odczuwać lęki, strach, ból, a nawet depresję.

W drugiej części badań zamieniono miejscami zwierzęta. I jak się okazało – wyniki były statystycznie takie same, jak przed zamianą. To dowodzi, że stan psychiczny zwierząt zależy od warunków, w których się znalazły, a zwierzęta w naszych gospodarstwach odczuwają cały wachlarz emocji.

Źródło: Otwarte klatki

aktualności rolnicze

Czy Wielki Piątek jest wolny od pracy?

Wielu z nas zastanawia się nad tym, czy w Wielki Piątek pracujemy czy nie, a także czy w Wielki Piątek zrobimy zakupy i czy załatwimy sprawy w urzędach? Jak wynika z informacji, których udzieliły nam wszystkie urzędy wojewódzkie, godziny pracy są bez zmian i załatwimy w nich swoje sprawy. Jeśli natomiast chodzi o inne urzędy – np. Urząd Miejski we Wrocławiu, który w ten dzień będzie zamknięty – tu sprawa wygląda inaczej.

wielki piątek

W Wielki Piątek większość urzędów będzie pracować bez zmian. Podobnie sklepy.

fot. fotolia.pl

Niektóre urzędy odbierają wolne dni w ten dzień. W Urzędzie Miejskim w Bytomiu pracownicy odbierają wolne za Święto Trzech króli. Jeśli chcemy załatwić coś w Wielki Piątek – najpewniej będzie zadzwonić i upewnić się, że dany urząd będzie pracował.

Marian Zembala, poseł PO i były minister zdrowia złożył wniosek o ustanowienie Wielkiego Piątku dniem wolnym od pracy. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ten wniosek odrzuciło. Wobec tego, mimo że Wielki Piątek jest dla wszystkich katolików dniem niezwykle ważnym, będziemy mogli zrobić w sklepach zakupy, a dzieci będą musiały iść do szkoły.

aktualności rolnicze

Babcine sposoby na farbowanie jajek

malowanie jajek wielkanocnych

Warto malować jajka w naturalny sposób – metodami naszych mam i babć.

fot. fotolia.pl

Każdy z nas wie, że nienaturalne barwniki są niesamowicie szkodliwe dla naszego organizmu. Używając ich do farbowania jajek doprowadzamy do wchłaniania się szkodliwych substancji do jajka, a zatem szkodzimy sami sobie. A przecież można to zrobić w naturalny sposób – metodami naszych mam i babć. Wystarczą do tego w zupełności warzywa czy przyprawy. Jakich nam trzeba?

  • brązowy/pomarańczowy – łupiny cebuli
  • biały – woda z octem
  • czarne – kora dębu lub łupiny orzecha włoskiego
  • żółty – curry
  • różowe – burak
  • zielone – pędy młodego żyta lub szpinak
  • czerwony – malina lub żurawina

Możliwości jest mnóstwo. Powyższe to tylko kilka przykładów. A przygotowanie takich jaj jest bardzo proste. Wystarczy włożyć jajka (surowe lub ugotowane) do gorącej wody z barwnikiem. Im dłużej będziemy trzymać w barwniku jajka, tym intensywniejszy będzie ich kolor.

Źródło: własne, polki.pl

aktualności rolnicze

Jak spędzić święta z rodziną poza domem?

Pierwsze dni wiosny za nami. Za oknami robi się coraz milej i cieplej. Taka aura skłania część z nas do wychodzenia z domu w czasie świąt. Jak wobec tego można urozmaicić sobie zwykły spacer z rodziną? W różnych miastach organizowane są ciekawe festyny, a także jarmarki.

rodzina w święta

Wiosenna aura skłania nas do wychodzenia na spacery w gronie rodzinnym.

fot. pexels.com

Karpacz organizuje XVIII Mistrzostwa Polski z Jajem w lany poniedziałek. W ramach Mistrzostw odbęda się konkursy i zabawy dla całej rodziny – m.in. rzut jajem w portret Burmistrza. W lany poniedziałek odbędzie się także tradycyjna Wielkanocna Procesja Konna – Żernica – Nieborowice 2018. Warto zobaczyć ten piękny zwyczaj, który reaktywowano kilka lat temu. Dobra w województwie małopolskim organizuje z kolei Konkurs na Śmiguśniaka Roku.

Wśród miast, które organizują okolicznościowe jarmarki są między innymi: Wrocław, Katowice, Tarnów, Łódź, Zielona Góra, Bydgoszcz, Białystok, Kraków czy Opole. Warto skorzystać z jarmarków, ponieważ większość z nich kończy się niebawem.

Źródło: imprezowoplenerowo.pl, kiwiportal.pl

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *