Apel myśliwych do rolników!

Jeśli pogoda będzie sprzyjała to niebawem rozpocznie się siew kukurydzy. W związku z tym, Zarząd Izby Rolniczej w Opolu, wraz ze związkami Kół Łowieckich już teraz wystosował prośbę do rolników. Apel myśliwych do rolników przedstawia pewne zasady, których warto się trzymać w przypadku prowadzenia uprawy kukurydzy na terenach przyleśnych. 

Kilka zasad, aby lepiej zabezpieczyć pracę rolnika i myśliwego

Apel myśliwych do rolników przedstawia zasady, które warto zastosować. Chodzi przede wszystkim o:

  • pozostawienie pasu obsianego rośliną niższą od kukurydzy np. zbożem (na szerokość przejazdu kombajnem) na granicy las – uprawa kukurydzy – w celu bezpiecznego zaczajenia się na zwierzynę przez myśliwego; pozwala to także na skuteczniejsze pozyskanie dzika migrującego z lasu na pola, lub z pola do lasu
  • wykonanie pasów uprawy np. zbóż dzieląc duże monokultury na plantacjach wielkoobszarowych obsianych kukurydzą – dzięki temu możliwe jest pozyskanie dzika w terminie od czerwca do października

Apel myśliwych do rolników – dzik powraca wiosną na pole

Myśliwi i izba rolnicza przypominają – dzik mimo, iż jest zwierzęciem leśnym, to bytuje głównie na polach. Takie miejsce jest dla niego nie tylko bazą do żerowania, ale także znajduje tutaj schronienie, aż do okresu zimowego. Dzik powraca do lasu tylko w czasie największych mrozów, natomiast wraz z nadejściem wiosny wraca do swoich letnio-jesiennych ostoi.

Problem z ochroną plantacji kukurydzy

Apel myśliwych do rolników dotyczy uprawy kukurydzy, którą ciężko ochronić przed dzikami. Należy pamiętać, że populacja dzików może spożywać nawet ponad 70% roślinności uprawnej, z czego większość stanowi kukurydza. Na wielkoobszarowych plantacjach dziki są aktywne w ciągu całego dnia. Ich ruja trwa od jesieni, aż do wiosny. Myśliwi robią co mogą, ale nie są w stanie sami zabezpieczyć zasiewów kukurydzy, które osiągają kilka metrów wysokości. Stąd też, niezwykle ważne jest aby rolnicy przestrzegali powyższych zasad. Jeśli tak się stanie, to szkody łowieckie spowodowane przez dziki będą pojawiać się w mniejszym stopniu. Niewątpliwie wpłynie to wówczas na kwestie ekonomiczne gospodarstw rolnych.

Apel myśliwych do rolników – wirus ASF nadal atakuje 

Jest to również ważne w obecnym czasie, kiedy to odnotowywane są kolejne przypadki wirusa ASF w Polsce na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Łącznie na terenie naszego kraju wykryto już 1284 przypadków ASF u dzików. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 372

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
  1. Avatar Antymysliwy pisze:

    Może jeszcze im budy postawić i dzika przytrzymać?

  2. Avatar Baca pisze:

    A może jeszcze ambonę postawić