Biegunki u prosiąt: jak ograniczyć ich występowanie?

Biegunki u prosiąt są niezwykle często spotykane. Niestety do dnia dzisiejszego nie wynaleziono skutecznej ochrony mającej na celu występowania zapobieganie temu schorzeniu u młodych zwierząt. Wpływa na to wiele czynników. Jakich?

Biegunki u prosiąt mogą doprowadzić do odwodnienia, ponieważ towarzyszy temu znaczna utrata wody. Również wielokrotnie prowadzą one do zmian chorobowych. Procentowy udział wody w kale młodych osobniku waha się od 70% do 80%. W przypadku wystąpienia biegunek, wartość ta wzrasta do ok. 95%. Utrata wody może obniżyć odporność prosięcia, co w konsekwencji przyczynia się do jego śmierci.

Co powoduje biegunki u prosiąt?

Czynniki wywołujące biegunki u prosiąt można podzielić na 3 grupy:

  • drobnoustroje i toksyczne substancje,
  • a także błędy w żywieniu prosiąt
  • i nieprzestrzeganie oraz zaniedbywanie higieny w pomieszczeniach gospodarskich.

Najtrudniejszy czas dla prosiąt to okres odsadzenia. Niezwykle ważne jest to, by dobór paszy był jak najlepszy, zresztą tak jak i warunki panujące w kojcu. Dobra obsada zwierząt to podstawa. Kojce powinny się mieścić w pomieszczeniach, które znajdują się z dala od osobników starszych (brak kontaktów). Tym sposobem zwierzęta lepiej się rozwijają. Im większe zróżnicowanie wagowe i wiekowe, tym w stadzie pojawia się więcej charłaków, które doskonale roznoszą różne choroby.

Hodowca, aby zapobiec wystąpieniu biegunki u prosiąt, powinien poznać podstawy zasad działania układu pokarmowego wraz z procesami trawienia pokarmu przez młode osobniki. Przede wszystkim prosięta powinny mieć odpowiednie warunki w chlewni. Pomieszczenia muszą być regularnie dezynfekowane i deratyzowane. Chlewnia powinna być wyposażona w odpowiednią wentylację, żeby poziom odorów był jak najmniejszy. Również hodowca powinien zadbać o to, by czynniki stresowe ograniczyć do minimum.

 

Zobacz również:

Pleśnie i mikotoksyny w paszach. Co zrobić jak się pojawią?

Zobacz, jakie są skutki spożywania mikotoksyn wraz z paszą.

12 maja 2019

Cykl zamknięty vs. cykl otwarty?

Dobór odpowiedniej technologii produkcji trzody chlewnej na fermie zależy od wielu czynników. Sprawdź jakich!

14 maja 2019

Siara, czyli dobra energia na start!

Siara ma istotne znaczenie w zapewnieniu ochrony immunologicznej prosiąt. Dowiedz się więcej na jej temat!

23 maja 2019