Biegunki u prosiąt: jak ograniczyć ich występowanie?

Download PDF

Biegunki u prosiąt są niezwykle często spotykane. Niestety do dnia dzisiejszego nie wynaleziono skutecznej ochrony mającej na celu występowania zapobieganie temu schorzeniu u młodych zwierząt. Wpływa na to wiele czynników. Jakich?

Biegunki u prosiąt mogą doprowadzić do odwodnienia, ponieważ towarzyszy temu znaczna utrata wody. Również wielokrotnie prowadzą one do zmian chorobowych. Procentowy udział wody w kale młodych osobniku waha się od 70% do 80%. W przypadku wystąpienia biegunek, wartość ta wzrasta do ok. 95%. Utrata wody może obniżyć odporność prosięcia, co w konsekwencji przyczynia się do jego śmierci.

Co powoduje biegunki u prosiąt?

Czynniki wywołujące biegunki u prosiąt można podzielić na 3 grupy:

  • drobnoustroje i toksyczne substancje,
  • a także błędy w żywieniu prosiąt
  • i nieprzestrzeganie oraz zaniedbywanie higieny w pomieszczeniach gospodarskich.

Najtrudniejszy czas dla prosiąt to okres odsadzenia. Niezwykle ważne jest to, by dobór paszy był jak najlepszy, zresztą tak jak i warunki panujące w kojcu. Dobra obsada zwierząt to podstawa. Kojce powinny się mieścić w pomieszczeniach, które znajdują się z dala od osobników starszych (brak kontaktów). Tym sposobem zwierzęta lepiej się rozwijają. Im większe zróżnicowanie wagowe i wiekowe, tym w stadzie pojawia się więcej charłaków, które doskonale roznoszą różne choroby.

Hodowca, aby zapobiec wystąpieniu biegunki u prosiąt, powinien poznać podstawy zasad działania układu pokarmowego wraz z procesami trawienia pokarmu przez młode osobniki. Przede wszystkim prosięta powinny mieć odpowiednie warunki w chlewni. Pomieszczenia muszą być regularnie dezynfekowane i deratyzowane. Chlewnia powinna być wyposażona w odpowiednią wentylację, żeby poziom odorów był jak najmniejszy. Również hodowca powinien zadbać o to, by czynniki stresowe ograniczyć do minimum.

 

Zobacz również:

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o