Bydło: jakie pastwisko najlepsze?

Download PDF

Rolnicy hodujący bydło mleczne wiedzą doskonale, że nie każdy użytek zielony nadaje się na pastwisko. Warto więc się zastanowić – jakie miejsce na pastwisko będzie najlepsze?

Pewne sprawy wydają się oczywiste. I o tym musimy pamiętać przede wszystkim.

– Na pewno krowy nie powinny się paść przy drogach ani na terenach położonych blisko dużych zakładów przemysłowych, zwłaszcza chemicznych – mówi Cezary Solarczyk, główny specjalista ds. bydła Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach. Nawet jeśli zakładu chemicznego już dawno nie ma, to takie miejsce może być potencjalnie niebezpieczne dla krów i w konsekwencji dla ludzi.

Dlaczego? Powodem są dioksyny. I choć trwają spory na temat szkodliwości dioksyn dla ludzi i zwierząt, to większość naukowców przychyla się do wniosku, że są to związki szkodliwe. Nawet bardzo.

pastwisko

Krowa nie lubi kwaśnych roślin.

– Do tego mają zdolność kumulowania się w organizmach – mówi Cezary Solarczyk. Jeśli krowa zje trawę z dioksynami, to na pewno znajdą się one w mleku. Jeśli to mleko wypijemy, dioksyny przejdą do naszego organizmu. Im więcej ich dostarczymy z żywnością, tym więcej ich będzie w naszych ciałach.

I choć ostrożność może się wydawać przesadna, to jednak warto się nad tym zastanowić.

– Słyszałem o takim przykładzie w fermie produkującej kurze jaja – opowiada pan Cezary. Część kur była trzymana w chowie klatkowym, inna grupa ptaków mogła korzystać z wybiegu, bo produkowano także jaja ,,jedynki”. Teren znajdował się w pobliżu zlikwidowanego kilka lat wcześniej zakładu chemicznego. Gdy zrobiono badania okazało się, że jaja od kur w klatkach są zdrowsze. Bo pod dachem było mniej chemii niż na wybiegu.

Pan Cezary jest jednak zwolennikiem produkcji zrównoważonej – wszędzie tam, gdzie nie trzeba śrubować wydajności do granic wytrzymałości warto dbać o dobre samopoczucie zwierząt hodowlanych.

A jakie jeszcze tereny zielone nie nadają się na pastwisko?

– Krowa nie lubi kwaśnych roślin – wyjaśnia ekspert. – Nie lubi skrzypów, nie lubi szczawiu. Jeśli więc mamy możliwość wyboru i zależy nam na zdrowej krowie i na zdrowym mleku, to postarajmy się wybrać takie miejsce, gdzie ziemia nie jest kwaśna. I pamiętajmy – jeśli krowa będzie jadła kwaśne rośliny, to mleko też będzie kwaśne.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o