Cena rzepaku MATIF w lutym 2024. Czy będzie lepiej?

Cena rzepaku na MATIF spada już od ostatniego dnia stycznia. Czy ten spadkowy trend się utrzyma? Jaka jest cena rzepaku w tej chwili?

Cena: Rzepak

1926 zł
0.68%
Zobacz aktualne ceny

Cena rzepaku na MATIF osiągnęła w tym roku swoje maksimum 23 stycznia, osiągając 440,00 euro za tonę. Od tego dnia notowania spadają, notując jednakże sporadyczne skoki cen. Jak obecna sytuacja wpływa na notowania rzepaku?

Ile kosztuje rzepak na giełdzie MATIF?

Na giełdzie w Paryżu, w tygodniu kończącym się 2 lutego, kontrakt na rzepak z najbliższym terminem dostawy spadł o blisko 4%. Jednakże rzepak z dostawą w maju kosztował na zamknięciu piątkowej sesji 416 euro/t. Jednocześnie było to o 16 euro mniej niż tydzień wcześniej, a ponadto najmniej od czerwca 2023 roku.

Po trzech dniach handlu ze spadkami (od czwartku do poniedziałku), cena rzepaku na MATIF ponownie wzrosła we wtorek. Na zakończenie sesji najczęściej realizowany termin majowy na MATIF zamknął się na poziomie 421,25 euro/t. Był on wyższy o 7,00 euro od poniedziałkowego zamknięcia notowań, kiedy to cena dobiła do 414,25 euro/t.

Kolejne kontrakty również wzrosły. W ten sposób ceny rzepaku podążyły za zasadniczo bardziej pozytywnymi zmianami w ciągu ostatnich kilku dni w olejach roślinnych i kompleksach sojowych. Jednakże już na zakończenie środowych notowań cena rzepaku ponownie spadła, osiągając wartość 410,75 euro/t. Jest to jego najniższa cena od 23 października 2023, kiedy to wyceniono go na 391,25 euro/t.

Jakie czynniki wpływają na wahania cen w lutym 2024?

Jedną z przyczyn tymczasowego wzrostu ceny rzepaku na MATIF we wtorek była opublikowana przez Strategy Grains prognoza zbiorów rzepaku w Europie. Według podanych informacji prognozowane w przyszłym sezonie zbiory mają być niższe o 7% i wynieść 18,4 mln ton. Strategy Grain powołała się w szacunkach na mniejszy areał upraw w Europie w porównaniu z rokiem poprzednim.

Jaka cena rzepaku za oceanem?

Na giełdzie Winnipeg, na zakończenie ubiegłego tygodnia cena rzepaku wyniosła 592,10 CAD/t. Tymczasem w poniedziałek cena wzrosła do poziomu 598,30 CAD/t. Jednakże we wtorek spadła ona do poziomu 593,70 CAD/t.

Tymczasem już w środę cena rzepaku ponownie spadła, pomimo w większości pozytywnych nastrojów w cenach porównywalnych olejów. Tym razem osiągnęła ona poziom 593,50 CAD/t w kontraktach na listopad. Tymczasem kontrakty na marzec wynoszą 579,40 CAD/t.

Reasumując, cena rzepaku na MATIF niemalże zrównuje się w trendach z cenami na giełdach za oceanem. Ponadto są nieznacznie wyższe od cen w Polsce. Czego można spodziewać się w najbliższym sezonie? Aby być na bieżąco, sprawdź ceny płodów rolnych.

Źródło: e-WGT; Morningstar; Tradingeconomics

Czytaj też: Skrócony okres składkowy do emerytury KRUS?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 5

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

TO JEST NIEWIARYGODNEZobacz SPRAWDŹ WYNIKI BADAŃ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *