Od 25 do 27 listopada br. w Nadarzynie koło Warszawy w Polskim Centrum Targowo-Wystawienniczym Ptak Warsaw Expo odbywać się będą Centralne Targi Rolnicze CTR 2016. Weźmie w nich udział 300 wystawców: producenci maszyn, urządzeń rolniczych i środków ochrony roślin, hodowcy, przetwórcy i dystrybutorzy, producenci żywności, stowarzyszenia, izby, koła i organizacje rolnicze.
W targach, które są wielkim świętem polskiej wsi, ma wziąć udział ponad 100 tys. rolników z całej Polski, a odwiedzających targi może być nawet 40–50 tys.
– Na targach stworzyliśmy trójkąt współpracy: polskich producentów, ministerstwa rolnictwa, administracji i kontrahentów z zagranicy – mówi Agnieszka Rembiszewska, dyrektor ds. targów międzynarodowych PTAK Warszaw Expo.
Promocja hitów eksportowych rolnictwa
Motywem przewodnim Centralnych Targów Rolniczych jest promowanie polskich hitów eksportowych w rolnictwie, wszystkiego co w tej branży jest nowoczesne i innowacyjne.

Agnieszka Rembiszewska, dyrektor ds. targów międzynarodowych PTAK Warszaw Expo.
– Nasze targi umożliwiają spotkania rolników i mieszkańców obszarów wiejskich z producentami maszyn, urządzeń, sprzętu i środków do produkcji rolnej, hodowli, przetwórstwa i przechowalnictwa, z instytucjami oferującymi wsparcie oraz usługi logistyczne, finansowe i doradcze – mówi dyrektor Agnieszka Rembisz z Ptak Warsaw Expo. – Nowatorskie rozwiązania, nowości produktowe i technologiczne, a także usługi dla rolnictwa zostaną zaprezentowane w 3 halach targowych Ptak Warsaw Expo na powierzchni blisko 70 tys. m2. Spodziewamy się tysięcy konsumentów z miast, którzy z bliska będą chcieli zobaczyć, jak wygląda nowoczesna produkcja w rolnictwie, i spróbować doskonałej jakości polskiej żywności – dodaje.
Rolnicze okno na świat
Swoją obecność na targach zapowiedziały także delegacje przedsiębiorców z całego świata, szukających rozmów B2B i liczne misje gospodarcze potencjalnych importerów, m.in. z Ukrainy, Azerbejdżanu, Wietnamu, Chin, Brazylii, Nigerii i Tanzanii, a także zagraniczne delegacje szefów organizacji młodych rolników uczestniczących w Europejskim Forum Młodych Rolników odbywających się podczas CTR.
– Na targi przyjeżdżają kupcy z innych, czasem odległych krajów, tj. Filipin, Kenii czy Mongolii – mówi Tomasz Szypuła, członek rady nadzorczej Holdingu Ptak S.A., organizator targów. – Rolnictwo to nasze okno wystawiennicze na świat – dodaje.

Agnieszka Rembiszewska, dyrektor ds. targów międzynarodowych PTAK Warszaw Expo, wraz z Władysławem Serafinem, prezesem Krajowego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych.
Dla rolniczego biznesu
Targi mają ułatwić kontakty biznesowe. Podczas ich trwania zaplanowano szereg debat i konferencji, które będą przestrzenią do dyskusji oraz wymiany doświadczeń.
W programie targów znalazły się debaty, m.in. „O roli i przyszłości rolnictwa”, której organizatorem jest Fundacja Niezależnych Mediów oraz Gazeta Polska. Wezmą w niej udział Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel, Minister Rolnictwa Węgier Sándor Fazekas, a także reprezentacja Komisji Rolnictwa Sejmu RP oraz Unii Europejskiej.
Ważnym punktem programu jest też III Forum Sektora Wołowiny.
Ponadto 25 listopada w piątek odbędzie się polsko-ukraińskie forum administracji i biznesu branży rolno-spożywczej „Przewagi komparatywne Polski i Ukrainy – jak zwiększyć efektywność współpracy i maksymalizować korzyści”, połączone z sesją polsko-ukraińskich rozmów biznesowych. Natomiast 26 listopada Związek Zawodowy Centrum Narodowe Młodych Rolników organizuje Europejskie Forum Młodych Rolników. Podczas spotkania poruszona zostanie kwestia reformy rynku ziemi w Polsce na tle Europy, program „Młody rolnik”, a także wyzwania stojące przed młodymi rolnikami, biorąc pod uwagę korzystanie ze środków unijnych. Forum będzie okazją dla młodych producentów do bezpośredniego dialogu z przedstawicielami instytucji rolniczych i okołorolniczych. W wydarzeniu wezmą udział przede wszystkim młodzi rolnicy oraz członkowie organizacji z Polski i Europy, a także przedstawiciele z różnych sektorów branży i instytucji rolniczych.
W tym samym dniu, tj. w sobotę, odbędą się też: Forum Branży Drobiarskiej, konferencje „Aktualna wartość dietetyczna wieprzowiny” i „Innowacje dla Rolnictwa” oraz seminarium „Dziedzictwo kulinarne Mazowsza na Liście Produktów Tradycyjnych”.
Prezentacja dorobku wisi
Podczas targów odbędzie się wybór najpiękniejszych stołów świątecznych, przygotowanych przez gospodynie niemal z całego kraju z okazji jubileuszu 150-lecia istnienia Kół Gospodyń Wiejskich. Nie zabraknie także występów artystycznych przygotowanych przez zespoły ludowe. Honorowy patronat nad obchodami tego święta objął prezydent RP Andrzej Duda.
– Przez 3 dni targów będziemy prezentować dorobek polskiej wsi – stwierdził, w imieniu Rady Krajowej Kół Gospodyń Wiejskich, Władysław Serafin, prezes Krajowego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych, podczas konferencji z okazji targów, która odbyła się w Polskiej Agencji Prasowej.
Dodatkowo: I Festiwal Disco Polo
W drugim dniu targów (26 listopada, w sobotę), specjalnie z myślą o gościach, organizatorzy zaplanowali Festiwal Disco Polo, z udziałem takich gwiazd jak: MIG, After Party, Czadoman czy Pudzian Band.
Powiązane:
Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować
Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!
Dodaj komentarz