Ceny nawozów w lutym 2022 r. dalej rosną? Sprawdź!

Pierwszy miesiąc 2022 roku za nami. Czy na przełomie styczeń-luty 2022 r. ceny nawozów poszły w górę? Czy dystrybutorzy podnoszą ceny z powodu zbliżającego się wiosennego wzrostu popytu? Sprawdźmy!

Przypomnijmy, że od dzisiaj (1 lutego 2022 r.) obowiązuje zerowy VAT na nawozy z którego jednak nie skorzystają wszyscy rolnicy. Rozwiązanie to bowiem nie będzie korzystne dla rolników płacących VAT. Dlatego gospodarze domagali się wprowadzenia dopłat do nawozów, jednak już wiemy, że póki co nie ma co na nie liczyć. Czy to oznacza, że rolnicy zostaną bez pomocy, a nawozy będą dalej drożeć?

Ceny nawozów – luty 2022 r. Cennik AGROCHEM Puławy

Aktualne ceny nawozów od pewnego czasu regularnie publikuje autoryzowany dystrybutor Grupy Azoty – AGROCHEM Puławy. Porównując najnowszy cennik nawozów do tego, który obowiązywał od 30 grudnia 2021 r. można stwierdzić, że ceny nawozów poszły w górę o około 20 zł/t. Na przykład cena saletry amonowej pod koniec grudnia 2021 r. wahała się między 2765 zł a 2785 zł za tonę. Najnowsze ceny nawozów na miesiąc luty 2022 r. są jednak nieco wyższe.

Mówiąc konkretniej, cennik hurtowy wybranych nawozów azotowych od 28 stycznia 2022 r. do odwołania lub wyczerpania ilości przedstawia się następująco:

 • Pulsan®, czyli saletra amonowa 34,4% N – 2785-2805 zł/t,
 • Pulsar®, czyli siarczan amonu – 1950-1970 zł/t,
 • RSM® 32% N – 2635-2655 zł/t,
 • Saletrzak 27 STANDARD PLUS – 2575-2595 zł/t.

Pełny cennik nawozów opublikowany przez AGROCHEM Puławy można znaleźć pod podanym linkiem – CENNIK HURTOWY NAWOZÓW AZOTOWYCH NR 44/N/H/2021.

Cena za nawozy w górę – co dalej?

Jak wspomnieliśmy, od 1 lutego 2022 r. rząd wprowadził zerowy VAT na nawozy – jakie więc ceny nawozów będą obowiązywać po tej obniżce?

Odpowiedź na to pytanie przekazała Grupa Azoty, o czym poinformował portal wnp.pl: – Zakładamy, że dotychczasowe ceny netto będą przy stawce 0 proc. cenami brutto.

Zgodnie z prognozami w pierwszych miesiącach 2022 r. ceny nawozów utrzymują się na wysokim poziomie. Na zakończenie warto dodać, że oprócz obniżenia podatku VAT na nawozy, rolnicy liczyli jeszcze na wsparcie w formie dopłat do nawozów. Jednak ta propozycja została odrzucona najpierw przez Komisję Finansów Publicznych, a następnie przez Sejm RP.

Czytaj również: Wsparcie dla rolników w 2022 r. – co obiecuje premier?

Źródło: AGROCHEM Puławy; Agrofakt; Twitter; wnp.pl

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.9 / 5. Liczba głosów 44

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
 1. Jacek a pisze:

  Jestem ciekawy co będzie po zniwach jak rolnicy nie kupią bardzo drogiego nawozu.
  Kto weźmie na siebie bespieczenstwo żywnościowe Polaków, jaka będzie inflacja, ile będzie kosztował chleb i mięso.

 2. bamber pisze:

  wojna idzie kto sie cenami martwi
  200 ha produ. roslinna niemam nic nawozu i nie kupie po tych cenach!
  za dopłaty przezyje a ryzykowac …………… pogoda itp… dziekuje 50%

 3. Antoni Dziuban pisze:

  Wreszcie rolnicy powinni zadbać o fundament swojego biznesu czyli o jakość, zasobność i życie w glebie oraz o efektywne wykorzystanie sprzętu.
  1. Uregulowa pH gleby
  2. Odbudować poziom próchnicy w glebie
  3. Przywrócić życie glebie (jak spełnione 1 i 2 t gleba będzie tętnic życiem)

 4. rolnik pisze:

  na wybory PIS w 2023 da dopłaty do nawozów bo rolnicy zagłosują na nich , a teraz po ? może w końcu rolnicy zrozumieją co to za ekipa, ważne stołki w spółkach skarbu państwa , bo im to się po prostu należy