Ceny skupu bydła – jakie prognozy na 2023 r.?

Ceny skupu bydła nadal utrzymują się na podwyższonym poziomie. Co wiąże się z mniejszą podażą zarówno w kraju, jak i w UE. Niemniej jednak dynamika cen wyraźnie zahamowała, na co zwracają uwagę analitycy z Banku PKO BP. Sprawdźmy zatem, jakie są prognozy, jeśli chodzi o ceny bydła w 2023 r.

Pod koniec 2022 r. ceny skupu bydła były wyższe niż w analogicznym okresie 2021 r. Wpływ na wyższe ceny w ostatnim czasie miała obniżona podaż utrzymująca się w Polsce, jak i w UE. Czy ten wzrostowy trend może utrzymać się również w 2023 r.?

Cena: Wołowina

9.86 zł
0.31%
Zobacz aktualne ceny

Ceny skupu bydła pod koniec 2022 r.

Jak przypominają analitycy z Banku PKO w opracowaniu Agro Nawigator, przeciętne ceny skupu bydła w kraju w listopadzie 2022 r. kształtowały się na poziomie 10,9 zł/kg. Co oznacza, że ceny wzrosły o 16% w porównaniu do analogicznego okresu 2021 r.

Aktualności rolnicze - Ceny skupu bydła

Ceny skupu bydła w ciągu 7 lat i ich stosunek do indeksu cen wołowiny FAO.

 

Aczkolwiek dynamika wzrostu cen wyraźnie wyhamowała w porównaniu do poprzednich miesięcy. Co według ekspertów ma związek z obniżoną koniunkturą na światowym rynku wołowiny. Wprawdzie w listopadzie 2022 r. wartość indeksu cen FAO w przypadku wołowiny była niższa. Jednak występująca dekoniunktura na rynku UE oraz w Polsce nie była znacząca ze względu na zmiany na rynkach walutowych.

Dynamika roczna cen zmieniła się z jeszcze jednego powodu, na który zwracają uwagę analitycy z Banku PKO BP: – Dynamika roczna cen obniża się również ze względu na wygasanie efektu zwiększonego popytu w HoReCa, który w 1h22 sprzyjał utrzymywaniu się wysokiej dynamiki.

Jakie będą ceny bydła?

Biorąc pod uwagę aktualną sytuację na rynku wołowiny, autorzy opracowania Agro Nawigator prognozują, że ceny skupu bydła spadną o przynajmniej 8% r/r.

Spadek, z jednej strony będzie konsekwencją zmniejszenia presji podażowej (głównie na świecie, ale także w UE, m.in. wskutek poprawy sytuacji dochodowej producentów), a z drugiej strony prawdopodobnego obniżenia się popytu, który wiąże się z oczekiwanym spowolnieniem gospodarczym – przewidują eksperci.

Jednocześnie analitycy podkreślają, że spadek siły nabywczej konsumentów przy występującej wysokiej inflacji może ograniczać zakupy produktów droższych. W gronie tych produktów znajduje się również wołowina.

Czytaj również: Ceny paliw na stacjach bez zmian. Co się stało?

Źródło: Agro Nawigator 4/22 PKO BP

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 31

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *