PATRON SERWISU: Blattin

Ceny trzody w lipcu (27. tydzień)

Ceny trzody w lipcu, w pierwszym tygodniu, nieco spadły względem ostatniego tygodnia czerwca. Na jakim poziomie obecnie się kształtują?

Ceny trzody w lipcu obniżają swoje notowania. Trend ten obserwujemy od kilku tygodni, gdy systematycznie stawki spadają. Zarówno żywiec, tuczniki, jak i maciory osiągają ceny mniejsze o kilka groszy w porównaniu do notowań z ostatniego tygodnia czerwca. Natomiast warchlaki notują mniejsze ceny aż o 30 złotych.

Ceny trzody w lipcu — warchlaki

Pierwszego dnia lipca średnia cena sprzedaży warchlaka wynosiła 457,12 złotych za sztukę. W zależności od hodowcy i wagi zwierzęcia osiągnęły one kwoty od 370 do 560 złotych za sztukę. Natomiast duńczyki o wadze 25–30 kg osiągnęły średnią cenę w wysokości 441,57 zł/szt. To aż o prawie 30 zł mniej względem notowania sprzed tygodnia (473,86 zł/szt.).

Lipcowe ceny tuczników

Wśród lipcowych cen trzody notowania cen tuczników niestety nie wyłamały się z trendu spadkowego. Pierwszego dnia bieżącego miesiąca średnia cena żywca w skupie wynosiła 7,08 zł/kg przy widełkach cenowych wahających się od 6,50 do 7,90 zł/kg. Zatem oznacza to tygodniowy spadek o 0,05 zł/kg. Obniżkę ceny widać również w zestawieniu miesięcznym, bowiem na początku czerwca średnia cena tucznika w wadze żywej wynosiła 7,19 zł/kg.
Tymczasem tuczniki w wadze bitej ciepłej w klasie E osiągnęły średnią cenę 9,36 zł/kg. Wyceniono je w przedziale od 9,00 do 9,80 zł/kg. Również tutaj obserwujemy tygodniowy spadek ceny. W tym przypadku wynosi on 0,03 zł/kg.

Na ile wyceniane są maciory i knury?

Do trzody chlewnej zaliczamy również maciory i knury. Ceny żywych macior w pierwszym tygodniu lipca w skupie wahają się od 3,90 do 5,50 zł/kg. Zatem średnio płaci się za nie 4,72 zł/kg. Oznacza to spadek ceny w stosunku do ubiegłego tygodnia o 0,06 zł/kg. Natomiast ta sama samica świni, już po uboju, jest znacznie droższa. Za maciorę wbc płacą 6,50 zł/kg. W tym przypadku obserwujemy tylko jedną cenę, bo wszystkie skupy płacą tak samo.
Natomiast w przypadku knura następuje jedynie skup żywca. Płacą za niego średnio 4,22 zł/kg. Jego cena waha się od 3,40 do 4,80 zł/kg.

Ceny za granicą

Tymczasem w Danii początek lipca nie przyniósł zmiany ceny. Tuczniki w klasie E wbc wycenia się na 11,80 DKK. Po przeliczeniu na złotówki daje to cenę 6,80 zł/kg.
Również u naszych zachodnich sąsiadów cena się utrzymuje. W Niemczech tuczniki w klasie E wbc wycenia się na 2,20 EUR/kg. Zatem w polskiej walucie oznacza to na dzisiaj (4.07.) cenę 9,46 zł/kg.

Źródło: e-WGT, ceny rolnicze

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *